YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halk cumhurbaşkanını seçiyor
Halk cumhurbaşkanını seçiyor
30 Ekim 2011 08:42
Kırgızistan halkı, ülkedeki devrimden 1.5 yıl sonra Cumhurbaşkanını seçiyor.

Yurt içindeki 2 bin 89 seçim bölgesindeki sandıklarda oy verme işlemi, yerel saatle 8.00'de başladı. Oylama saat 19.00'a kadar sürecek.

5 milyon 340 bin nüfuslu ülkede oy kullanma hakkına sahip 3 milyon 34 bin 84 kişi, 16 adaydan birini seçiyor. 

Seçimleri, 56 ülkeden 725 uluslararası gözlemci ve 100'den fazla yerli ve yabancı medya mensubu izliyor. 

CUMHURBAŞKANI OYUNU KULLANDI

Kırgızistan'da 31 Aralık 2011 tarihinde görevi sona erecek Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, kendi adayına oy verdiğini ve çok mutlu olduğunu söyledi.

Otunbayeva, Bişkek Muzik Okulu binasındaki 1215 Nolu seçim sandığında oyunu kullandıkta sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bugünkü Cumhurbaşkanlığı seçimlerin, devrik lideri Kurmanbek Bakiyev’in yandaşlarının iktidara dönmek ve halktan çaldığını geri döndürmek için son şans olduğunu belirterek, ''Bunlar çok para harcadı bu seçimlerde ama halkımız son kararını bugün verecek'' dedi. 

Otunbayeva, halkın siyasi bütünleşmesi açısından bundan sonra daha çok şey yapılması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Geçen yıl parlamento seçimlerinin temiz ve şeffaf geçtiğini anımsatan Otunbayeva, bugünkü seçimlerin özgür ve demokratik olarak geçeceğine inandığını kaydetti.

Merkez Seçim Komisyonu (MSK) verilerine göre, sabah saat 08.00'de başlayan seçimde, üç saat içinde ülke genelinde 100 binden fazla seçmen oy kullandı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler