YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halep'te muhaliflerden IŞİD'e ortak saldırı
Halep'te muhaliflerden IŞİD'e ortak saldırı
26 Ağustos 2014 19:08
Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin ortaklaşa düzenlediği saldırılarda, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'den 45 kişinin öldüğü bildirildi.

Halep'teki İslami Cephe'nin basın sorumlusu Salih Anadani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslami Cephe, "Ceyşu'l Mücahidin", "Hazm ve Nureddin el- Zengi" gruplarının Halep'in kuzeyinde ortaklaşa bir operasyon düzenlediğini belirtti.

Muhaliflerin ortak operasyonunda, IŞİD'den 45 kişinin öldürdüğünü ve 3'ünün esir alındığını aktaran Anadani, muhaliflerin IŞİD'e karşı "ortak merkezden hareket ettiğini" iddia etti.

Söz konusu operasyonlarda El Adliye, Seyid Ali ve Hasni köylerinin kontrollerinin tekrar sağlandığını söyleyen Anadani, "Halep'in kuzeyindeki Dabık, Ahtarin, ve Mari bölgelerinde IŞİD ile muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor" dedi.

Muhaliflerin, kuzeyde bir yandan IŞİD'le diğer yandan rejim güçleriyle çatıştığını aktaran Anadani, "Halep'in kuzeyinde yer alan ve stratejik öneme sahip Mari kasabasına IŞİD ağır silahlarla saldırıyor. Suriye ordusu da havadan varil bombası atıyor" diye konuştu.

Muhaliflerin, IŞİD mevzilerine mutfak tüpünden bozma "cehennem" adı verdikleri toplar ve doçkalarla saldırdığını anlatan Anadani, bu sayede kuzey bölgesinde birçok yerde, terör örgütü IŞİD'e karşı önemli ilerlemeler sağlandığını kaydetti.

El-Enbar'da 15 kişi hayatını kaybetti

Bu arada, Irak’ın El-Enbar kentindeki çatışmalarda, 15 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Aşiret kaynaklarından alınan bilgiye göre, Enbar iline bağlı Hadise ilçenin güneyinde orduyla çatışan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı gruplar, "esir aldığı 4 askeri" kurşuna dizdi.

Enbar’daki operasyonlardan sorumlu komutan Korgeneral Reşid Felih, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Enbar’ın kuzeyindeki Zenkure bölgesinde el-Bu Celib ve el-Bu Rişe aşiretleri ile IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar arasında çıkan çatışmada, 11 IŞİD militanının öldürüldüğü, militanlara ait ağır silah taşıyan 2 aracın da kullanılamaz hale getirildiğini söyledi.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı. Ülke, sık sık güvenlik güçleriyle silahlı gruplar arasında çatışmalara sahne oluyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler