YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halep'i katliam endişesi sardı
Halep'i katliam endişesi sardı
28 Temmuz 2012 09:02
Suriye ordusunun Halep'e yönelik askeri yığınağı katliam hazırlığı olarak değerlendiriliyor...
Suriye ordusunun Halep'e yönelik askerî yığınağı katliam hazırlığı olarak de-ğerlendiriliyor. BM İnsan Hakları Komiseri Pillay "Katliam an meselesi." derken, şehirde bazı noktaları ele geçiren muhalifler, halka 'evlerinizi terk etmeyin' çağrısı yapıyor.
Suriye'nin en kalabalık şehri Halep, çatışmaların ana cephesine dönüşürken, Beşşar Esed rejiminin kitlesel katliam gerçekleştirmesinden endişe ediliyor. Esed yönetimi, kontrolü yer yer kaybetmeye başladığı şehrin çevresine yönelik askerî yığınağa devam ediyor. Şehrin bazı önemli noktalarını ele geçiren Özgür Suriye Ordusu'nun yetkilileri, halktan evlerini terk etmemelerini istiyor. Perşembe günü rejime yakın El Vatan gazetesinin "Halep'te savaşların anası yaşanacak" manşeti ile çıkması dikkat çekmişti. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay de Halep'te katliamın an meselesi olduğunu belirterek "Yerleşim bölgelerinde ağır silahlar, tanklar, taarruz helikopterleri ve uçakların kullanılmasından ciddi endişe duyuyoruz." ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland da aynı endişeyi dile getirdi: "Bir katliama şahit olabiliriz. Rejimin niyetinin bu yönde olduğu görülüyor."

Halep'e saldırının kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirten İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye rejimi yöneticilerine, "suç işleyenlerin bir gün sorumlu tutulacağı" uyarısında bulundu. BM Suriye gözlemci misyonun eski başkanı general Robert Mood ise, Beşşar Esed'in günlerinin sayılı olduğunu, "rejimin bir gün içinde ya da bir yıl içinde ama kesinlikle yıkılacağını" söyledi.

Suriye ordusunun önceki gün Cisr, eş-Şuğr, İdlib, Hama ve Şam'dan 100'den fazla tankı Halep'e doğru sevk etmesinin ardından kent merkezindeki saldırılar şiddetlendi. Halep'in batısına hakim tepelere mevzilenen rejim güçleri cuma günü Selahaddin, Sukkeri ve Firdevs gibi Batı banliyölerini ağır silahlarla ateş altına alırken, Rus yapımı MIG-21 tipi savaş uçakları ve MI-25 helikopterleri doğudaki El Sakhur bölgesi başta olmak üzere şehrin bazı kesimlerini roket yağmuruna tuttu. Halep'ten telefonla son durum hakkında bilgi veren aktivist Mecid Nur, muhaliflerin şehrin doğusu ve batısı ile merkezinde etkili olduğunu belirtti. Rejim birlikleri ise şehrin tüm ana giriş ve çıkışları ile ticari caddelerini kontrolleri altında tutuyor. Esed güçleri, çoğunlukla muhaliflerin eline geçen meskun mahalleri ise havadan ve karadan yoğun bombardımana tabi tutuyor. Halep Havaalanı ile şehir merkezini birbirine bağlayan yolların çoğu ise muhaliflerin elinde. Selahaddin'de muhaliflerin, zırhlı araçların geçişini engellemek için otobüs gibi büyük araçlarla sokaklara bariyerler kurdukları bildiriliyor.

Ekmek ve gıda sıkıntısı had safhada

Suriye ordusunun, bölgeleri rastgele tank ateşine tutması nedeni ile çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu kaydeden Şam Haber Ağı, "belde ve semtlerde insanlık dramı yaşandığını'' aktardı. Suriye'nin birçok şehrinde ise yiyecek sıkıntısı çeken halk ekmek fırınlarının önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Açlık sıkıntısının iyice hissedildiği bölgelerde fırıncılar da elektrik kesintilerinden, mazot sıkıntısı ve ekmek yapacak yeterli un bulamamaktan şikâyetçi. Halep'te de şehirden kaçan halkın sığındığı çevre köylerde yiyecek sıkıntısı had safhaya ulaştı. Bölgede bulunan bütün Özgür Suriye Ordusu güçlerine Halep istikametine ilerleme emrini verdiklerini ifade eden Özgür Suriye Ordusu Halep Komutanı Albay Abducebbar Muhammed Akidi sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan videosunda "Halep'i bağımsızlığına kavuşturana kadar mücadeleye devam edeceklerini" söyledi. "Halep'te bulunan azınlıklar, Ermeni, Hıristiyan, Kürt, Şii, Alevi, Dürzi, Türkmen ve Asurileri korumayı taahhüt ettiklerini" kaydeden Akidi, "Nusayri kardeşlerimize de, 'savaşımız sizinle değil zalim Esed yönetimiyle' bunun bilinmesini istiyoruz. Biliyoruz ki siz bizim gibi barış için çabalıyorsunuz. Aynı şekilde sizin de Halep bağımsızlığına kavuşuncaya kadar evlerinizde kalmanızı istiyoruz. Son olarak her kim evine girerse güvende olacak. Camiye giren güvende olacak. Kiliseye giren güvende olacak." diye konuştu.

Suriye şehirlerine bomba yağıyor

Suriye ordusunun, cuma sabahından itibaren muhaliflerin yoğun olduğu birçok kenti bombardıman altına aldığı belirtildi. Şam Haber Ağı (SNN), ordunun ülkenin doğusunda ve Irak sınırına yakın olan Deyru'z Zor kentinin Hamidiye, Şeyh Yasin ve kent merkezini ağır silahlarla bombaladığını ve kent merkezinde şiddetli patlamaların meydana geldiğini duyurdu. Şam'ın Kadem bölgesinde iki ordu arasında şiddetli çatışmalarda ölü ve yaralıların olduğunu ifade eden SNN, ordunun Şam'ın Dumeyr bölgesine rastgele tank ateşi açtığını öne sürdü.

Şam üzerinde uçan helikopterler ise, Hacerul Esved ve Tadamon mahalleleri ile Yermuk Filistin Mülteci kampına yoğun makineli tüfek ateşi gerçekleştirdi. Ayrıca, Lazkiye, İdlib, Hama ve Humus kentlerinde de yoğun operasyonların devam ettiği bilgisi geliyor. Ürdün yetkilileri de, sınırdan Ürdün'e kaçmaya çalışan sivillere ateş eden Suriye birliklerinin 3 yaşındaki bir çocuğu öldürdüğünü açıkladı.

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Komitesi, yabancı çalışanlarının bir kısmını güvenlik endişesi nedeniyle Suriye'nin başkenti Şam'dan Lübnan'a geçici olarak çekmeye başladığını açıkladı. Kızılhaç sözcüsü, Suriye Arap Kızılayı'nın da, şiddetli çatışmalar yüzünden Halep'teki bazı faaliyetlerini askıya aldığını söyledi.

Halep milletvekili Bedevi, saf değiştirdi

Suriye'deki Baas rejiminde yaprak dökümü devam ediyor. Şimdiye dek birçok üst rütbeli subay ve büyükelçinin terk ettiği Beşşar Esed yönetimine karşı Halep'in kadın milletvekili İhlas el-Bedevi de bayrak açtı. Bedevi, Esed rejiminin saflarından ayrılarak Türkiye'ye kaçtı. Bedevi, mayıs ayında yapılan seçimle oluşan Baas Partisi'nin denetimindeki meclisten çıkan ilk rejim muhalifi vekil oldu. Sky News Televizyonu'na konuşan kadın milletvekili, "Asgari haklarını talep eden bir millete karşı uygulanan baskı ve vahşi işkence yüzünden Türkiye'ye geçtim ve bu baskıcı rejimden ayrıldım." dedi. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler