YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Halep düşerse 1,5 milyon insan kaderine terk edilecek
Halep düşerse 1,5 milyon insan kaderine terk edilecek
15 Kasım 2014 13:25
Bülbülzade Vakfı Suriye Yardım Koordinatörü Kaçmazer: "Halep düşerse direnen insanlar acımasızca öldürülecek" dedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Osman Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki iç karışıklığın artık insanlık dramından çıktığını ve trajediye dönüştüğünü söyledi.

Trajedinin etkilerini azaltabilmek için Suriye'nin birçok noktasına gıda ve çeşitli ihtiyaç malzemeleri ulaştırdıklarını ifade eden Atalay, Halep'in kuzeyindeki Handarat bölgesinin bir bölümünün rejim güçlerinin eline geçmesi nedeniyle yardım konvoylarının tehdit ettiğini dile getirdi.

"Yardımlar güçlükle gönderiliyor"

Atalay, bu sorundan dolayı istedikleri miktarda sevkiyat yapamadıklarına işaret etti. Milyonlarca insanın zor durumda kaldığını anlatan Atalay, şunları kaydetti: "Şu an Suriye'de çok kritik günler yaşanıyor. Çünkü yardımlar Handarat üzerinden güney bölgelere götürülüyor. Bu noktanın bir bölümü ise Esed'in kontrolüne geçti ve Halep'in kuşatılması gündemde.

Dolayısıyla muhaliflerin kontrolündeki bölgelere insani yardım güçlükle gönderiliyor. Handarat'ın kaybedilmesi 1,5 milyon insanın kaderine terk edilmesi anlamına geliyor." Atalay, Halep'in kuşatılması halinde Türkiye'ye göç dalgasının başlayabileceğine dikkati çekti. Kimsenin yurdundan edilmesini istemediklerini anlatan Atalay, "Ama yaklaşık 50 bin Yezidi ile 200 bin Kobanili zor durumdayken dünyayı ayağa kaldıranlar 1,5 milyon Halepli zordayken nerede diye sormak lazım.

Eğer o söylemleri telaffuz edenler samimiyse ve tek dertleri mazlumun yanında olmaksa Halep düşerse 1,5 milyon kişi açlık ve ölüm tehdidinde kalacağını da bilmeli" dedi. - "Yardım eli Handarat'tan geçiyor" Bülbülzade Vakfı Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer de Suriye halkının uzun yıllar diktatör rejimler tarafından yönetildiğini anımsattı. Yaklaşık 4 yıldır halkın özgürlük için mücadele verdiğini dile getiren Kaçmazer, vakıf olarak Suriye'nin farklı bölgelerindeki mazlum halka yardım ulaştırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Yardımların sadece Handarat bölgesinden ulaştırıldığını aktaran Kaçmazer, "Darda kalan herkes için uzatılan yardım eli Handarat'tan geçiyor. Ancak rejim güçleri şu an bu bölgeye hakim tepelere ağır silahlı keskin nişancılar yerleştirmiş durumda. Darda kalanlara insani yardım götürmek isteyenler de burada şehit ediliyor" dedi. Kaçmazer, Halep'te büyük bir insanlık dramı yaşandığını ve tüm dünyanın buna sessiz kaldığını belirtti. Geçiş noktasının kapanmaması gerektiğinin altını çizen Kaçmazer, "Eğer Halep düşerse direnen insanlar acımasızca öldürülecek"

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler