YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haiti'ye mali yardıma devam
Haiti'ye mali yardıma devam
02 Şubat 2010 09:18
ABD, depremde ağır yaralanan ve yaşam riski bulunan hastalara mali yardımda bulunma kararı aldı

Amerikan hükümetinin, 12 Ocakta Haiti'yi vuran depremde ağır yaralanan ve tedavilerine ABD'deki hastanelerde devam edilen Haitililer için fonları serbest bırakma kararı aldığı bildirildi.

Amerikan Ulusal Kalkınma Ajansı (USAID) Başkanı Rajiv Şah, yaşam riski bulunan ağır yaralı Haitililerin yattığı hastanelere para aktarımı yapılacağını belirttiği açıklamasında, Haitililerin iyileşmesinin ABD'nin mutlak önceliği olması için ellerinden geleni yapacaklarına dair söz verdi.

Mali yükü nedeniyle Amerikan uçaklarının ağır yaralıları Haiti'den ABD'ye nakletmesi polemik yaratmış, ABD Savunma Bakanlığı bu uçuşların askıya alındığını açıklamıştı.

Yaralıların uçakla naklinin bugün yeniden başlayabileceği belirtiliyor.

Bu arada, Amerikan nükleer uçak gemisi USS Carl Vinson'ın depremden 2 hafta sonra Haiti'den ayrılmaya hazırlandığı bildirildi.

Amerikan Güney Komutanlığı Southcom'dan yapılan açıklamada, depremzedelere yardım dağıtmak üzere Haiti'ye gielen geminin ayrılacağı, ancak 10 helikopterin görevine devam edeceği belirtildi.

Depremin ardından Haiti'ye yönlendirilen diğer uçak gemileri USS Bunker Hill ve USNS Henson'ın da Haiti'den ayrılmaya hazırlandığı belirtilen açıklamada, Vinson gemisinin 10 helikopterinin bölgede bulunan diğer Amerikan gemilerinden hizmeti sürdüreceği kaydedildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler