YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haiti'den iki farklı görüntü
7'lik depremle sarsılan ve yaklaşık 200 bin insanın hayatını kaybettiği Haiti'de iki farklı görüntü birden... Bir yerde cesetler yollarda sokakta ise şiddet var diğer yanda ise denize giren turistler...
Haiti'den iki farklı görüntü
19 Ocak 2010 / 10:12 Güncelleme: 19 Ocak 2010 / 10:12

Haiti'de ülkeyi harabeye döndüren depremin ardından yardım dağıtımlarında çeşitli aksaklıklar yaşanırken, başkent Port Au Prince'de şiddet olayları artıyor.

Port Au Prince'de elektrik sisteminin çökmesi sonucu güneşin batmasıyla birlikte kent karanlığa gömülüyor. Bu nedenle akşamları daha tehlikeli olurken, bazı mahallelerden silah sesleri duyulmaya başlandı.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde görev yapan bir Türk polisi, akşamları üst üste silah sesleri işittiğini söyledi. BM yetkilileri ve yerel güvenlik güçleri de, Port Au Prince'de akşam sokağa çıkılmaması yönünde uyarılar yapıyorlar.

Şiddet olaylarının arttığı Haiti'de görev yapan Brezilyalı bir fotomuhabirin, çekim yaptığı sırada saldırıya uğradığı ve fotoğraf makineleri ile üzerindeki bazı malzemeye el konulduğu öğrenildi.

Sadece yardım malzemeleri için kullanılan uluslararası havaalanına da gün içinde çok sayıda uçak iniş kalkış yapıyor. Havaalanının hemen her noktası yardım malzemeleri ile dolup taşarken, dağıtımın henüz hedeflenen noktanın çok gerisinde olduğu öğrenildi.

BM'nin giriş ve çıkış yaptığı kapılar önünde toplanan ve gün boyu bekleyen Haitililer ise, buradaki BM çalışanlarından, yardım ekiplerinden ve gazetecilerden iş ya da gıda yardımı taleplerinde bulunuyorlar.

Enkazlarda görev yapacak arama ve kurtarma ekiplerinden bazıları, güvenliğin yeterli olmadığı gerekçesiyle bulundukları enkazları terk ediyorlar. Arama Kurtarma ekiplerinin çalışma yaptığı enkazlarda güvenliği BM polisi sağlıyor.

BURASI DA HAİTİ

İNGİLİZ Guardian gazetesi, Haiti depremiyle ilgili farklı bir konuyu kapağına taşıdı.

Gazetenin yan yana kullandığı fotoğrafların birinde, bir el arabasına üst üste konularak mezarlığın girişine bırakılmış cesetler var. Hemen yanında Haiti sahillerinden birine yanaşmış lüks bir yolcu gemisi. 'Haiti'nin mezarlıklarında yer yok, ama turistik yolcu gemileri demirleyecek yer bulabiliyor' başlıklı haberde, gemilerin Haiti'nin özel plajlarına yanaştığı ve turistlerin denize girdiği belirtiliyor.

Gazete, başkent ve çevresinde binlerce cesedin sokaklarda çürüdüğünü, ancak sadece 100 kilometre ötedeki plajlara gemilerin yanaştığını belirtiyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler