YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haiti'de korkunç bilanço
7 büyüklüğündeki depremle sarsılan Haiti'de her 1000 kişiden 8'i hayatını kaybetti... İşte Haiti'deki son durum ve felakatin rakamları...
Haiti'de korkunç bilanço
21 Ocak 2010 / 08:32 Güncelleme: 21 Ocak 2010 / 08:35

7 büyüklüğündeki depremden sekiz gün sonra 6.1 büyüklüğünde şiddetli bir artçıyla sarsılan Haiti'de 75 bin kişinin öldüğü, 250 bin kişinin yaralandığı, 1 milyon kişinin evsiz kaldığı açıklandı. Üç mucize kurtuluş sevindirirken yağmacılara ateş açan polisin öldürdüğü 15 yaşındaki genç kız isyan ettirdi

 

 

Depremden önce 9 milyon nüfusu olan Haiti’de şimdi:

*1000 kişiden 8’i öldü 
(Tahminlere göreyse 1000 kişiden 22’si öldü)

*1000 kişiden 28’i yaralı

*Her 9 kişiden 1’i öksüz veya yetim kaldı
(Deprem öncesi 1000 kişiden 42’si öksüz ya da yetimdi şimdi 1000 kişiden 111’i bu durumda)

*Her 9 kişiden 1’i evsiz kaldı

*Her 3 kişiden 1’i umutsuzca gıda yardımı bekliyor


PORT-AU-PRINCE - Ülkeyi yerle bir eden 7 büyüklüğündeki depremden sekiz gün sonra Haiti dün 6.1 büyüklüğündeki artçı şokla yeniden sarsıldı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi merkez üssü başkent Port-au-Prince’in 56 kilometre kuzeybatısında olan sarsıntının büyük depremden sonraki en şiddetli artçı olduğunu açıkladı. Sarsıntı, halkta büyük paniğe neden oldu, yeni can kaybı veya maddi hasar henüz tespit edilemedi. 

SON VERİLER: BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu sözcüsü Elisabeth Byrs, 12 Ocak’tan beri depremde çöken binalardan 122 kişinin sağ kurtarıldığını söyledi. Haiti Sivil Savunma Dairesi, depremde 75 bin kişinin öldüğünü ve 250 bin kişinin yaralandığını açıkladı. Resmi olmayan açıklamalardaysa ölü sayısı 200 bin olarak ifade ediliyor. Başkentteki binaların yarısının yıkıldığı belirtilen depremde 1 milyon kişinin evsiz kaldığı, felaketzedeler için barınak, gıda, su ve ilaç bulunamadığı ifade ediliyor. 

YETİM ÇOCUKLAR: Haiti’de deprem öncesi 380 bin çocuk yetimhanelerde yaşıyordu. Yardım kuruluşları, deprem sonrası bu rakamın 1 milyona çıkabileceğini düşünüyor. Ancak BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, deprem sonrası yetim kalan çocukların, yurtdışına gönderilerek evlat edinilmesinin son çare olması gerektiğini söylüyor. ABD, Fransa, Hollanda gibi ülkeler yetim Haitili çocukların evlat edinilmesinin hızlandırma kararı almıştı. Ancak UNICEF, önceliğin çocukların Haiti’deki yakınlarının bulunmasına verilmesi gerektiğini belirtiyor. 

GIDA YARDIMLARI, YAĞMA, ŞİDDET, ÖLÜM: Dünya Gıda Programı, bölgede yaklaşık 3 milyon kişinin umutsuzca gıda yardımı beklediğini belirtiyor. Yardım malzemelerinin dağıtımında yaşanan kaos ülkedeki yağmalama olaylarını tırmandırmaya devam ediyor. Son olarak dün 15 yaşındaki Fabienne Cherisma adlı küçük bir kız polisin yağmacılara açtığı ateşle başından vurularak hayatını kaybetti. Olay büyük tepki çekerken, kimi görgü tanıkları polisin doğrudan Cherisma’yı nişan alarak ateş ettiğini iddia etti. Yağmacılığın önüne geçilemeyen bölgedeki insanlarsa güvenlik güçlerinin tepkilerine rağmen başka seçenek olmadığını söylüyor. Bir polisin de aralarında hamile olduğu görülen bir kadının da bulunduğu bir grup insana sert davranışı kameralara yansıdı. 29 yaşındaki iki çocuk annesi Sophia Eltime, “Her şeye muhtacız. Bu konuda sorumluluk kimde bilmiyorum ama bize bir an önce bir şeyler vermeliler” diyor.  

25 yaşındaki Hoteline Lozama dokuz saatlik operasyonla kurtarıldı.

PORT-AU-PRINCE - 12 Ocak’ta meydana gelen depremin ardından enkaza dönüşen ülkeden halen mucizevi kurtarma haberleri geliyor. Jacmel kasabasında depremde yıkılan evin enkazından 23 günlük bebek sağ çıkarıldı. Fransız kurtarma ekibinin beş saatlik uğraş sonucu kurtardığını Elisabeth adlı bebeğin genel sağlık durumu iyi. Fransız ekipler, 25 yaşındaki Hoteline Lozama adlı kadını da dokuz saatlik operasyonun ardından bir marketin enkazından çıkardı. Yedi gün hiçbir şey yiyip içemeyen ve neredeyse hiç hareket edemyen Lozama bulunduğunda bilinci açık, sağlığı yerindeydi. Bir diğer mucize Port-au-Prince’deki Roma Katolik Kilisesi’nin enkazından çıktı. Beton yığınlarının altından, 69-70 yaşlarında olduğu tahmin edilen Anna Zizi adlı kadın kurtarıldı. Görgü tanıkları Zizi’nin çıkarıldığında şarkı söylemekte olduğunu anlatıyor. Yaşlı kadının sağ çıkarılması, kurtarma gönüllülerini de sevinç gözyaşlarına boğdu.

Radikal

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler