YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haiti'de 7,0'lık deprem
Haiti'de 7,0'lık deprem
13 Ocak 2010 08:07
Karayip denizindeki ada ülkelerinden Haiti yakınlarında 7,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi...

Haiti'yi vuran 7,0 büyüklüğündeki depremde başkent Por-Au-Prince'deki bir çok binanın yıkılırken, yıkıntılar arasında binlerce ölü ve yaralı bulunmasından endişe ediliyor.

Merkezi başkentin 15 kilometre batısı olarak bildirilen deprem ve sonrasındaki güçlü artçı şoklar nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Parlamento binası, bakanlıklar, katedral ve benzeri yüksek bir çok yapı yıkıldı veya büyük zarar gördü.

Caddelerin panik içindeki insanlarla dolu olduğunu belirten görgü tanıkları, gökyüzünün yıkılan binaların etkisiyle toz ve duman içinde olduğunu dile getirdi. Elektrik şebekesinin de büyük ölçüde çöktüğü kentteki durumu ''tam bir felaket ve kaos'' olarak tanımlayan görgü tanıkları, yıkıntılar arasında yüzlerce insanın olduğunu, bu sayının binlerce de olabileceğini söyledi.

Ülkedeki çeşitli insani yardım kuruluşlarının temsilcileri de, halkın yoksul olduğunu ve belli bir inşaat standardının bulunmadığını belirterek, mevcut yapıların çoğunun dayanıksız binalar olduğunu, dolayısıyla ölü sayısının binlerce olabileceğini kaydetti.

Amerikan Jeoloji Kurumu (USGS) uzmanlarından Kristin Marano, bu büyüklükteki bir depremin Haiti'de 1770'lerden bu yana görülmediğini bildirirken, sarsıntı Haiti'nin sınır komşusu Dominik Cumhuriyeti ile Küba'da da hissedildi, ancak bu ülkelerde belirgin bir zarar meydana gelmedi.

Bu arada, ABD'den sonra Venezuela da Haiti'ye arama kurtarma ekipleri ile gıda, ilaç, içme suyu gibi insani yardım malzemeleri göndereceğini açıkladı.

HAİTİ'DEKİ KARARGAHTA TÜRKLER DE VAR

BM verilerine göre 7,0 büyüklüğündeki depremin vurduğu Haiti'de konuşlu BM Haiti İstikrar Misyonu'nda (MINUSTAH) 52 Türk güvenlik personeli görev yapıyor.

BM Sözcülüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 31 Aralık 2009 tarihi itibariyle MINUSTAH'ta görev yapan 9 bin asker ve polis gücü arasında 52 Türk polisi de bulunuyor. Sözcülük yetkilileri, MINUSTAH'ta görev yapan ve toplam 47 ülkeden gelen 9 bin asker ve polis ile yaklaşık 2 bin sivil personelin akıbetiyle ilgili şu an ellerinde net bir bilgi olmadığını belirtti. Yetkililer konuyla ilgili daha detaylı açıklamanın bugün BM üst düzey yetkililerince yapılacağını ifade etti.

Şu ana kadar alınan bilgiye göre Türk güvenlik personelinin durumu iyi...

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Haiti'deki depremle ilgili olarak yayımladığı açıklamada, depremden dolayı son derece üzgün olduğunu belirterek, kalbinin Haiti halkı ve orada görev yapan BM personeli ile olduğunu, onlar için büyük endişe duyduğunu ve gelişmeleri yakından takip ettiğini bildirdi.

BM Barışı Koruma bölümü şefi Alain Le Roy da yaptığı açıklamada ''yıkıcı depremin ülkedeki BM karargahına ciddi düzeyde zarar verdiğini, görevli BM personelinin çoğunun akıbetinin henüz bilinmediğini'' söylemişti.

MINUSTAH, Haiti'de 2004 yılından beri görev yapıyor.

8 ÇİNLİ ENKAZ ALTINDA

Haiti'de meydana gelen çok şiddetli depremde, BM barış gücünde görevli 8 Çinlinin enkaz altında kaldığı bildirildi.

Çin resmi basın organlarındaki haberlerde, ilk belirlemelere göre 8 Çinli askerin enkaz altında kaldığı, 10'unun akıbetinin ise bilinmediği belirtildi.

China Daily gazetesinin internetteki sayfasındaki haberde başka ayrıntı verilmedi.

BM'nin barış gücü bünyesinde 125 kadar Çinli mavi bereli asker adada görev yapıyor.

HAİTİ'Yİ YERLE BİR EDEN DEPREMİN GÖRÜNTÜLERİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler