YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haham operasyonu Türkiye'ye uzandı
ABD tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu
Haham operasyonu Türkiye'ye uzandı
25 Temmuz 2009 / 21:50 Güncelleme: 25 Temmuz 2009 / 00:00

Amerika'da tarihin en büyük yolsuzluk operasyonu Türkiye'ye de uzandı


Yasadışı organ ticareti yapan hahamların kimi organları Türkiye'den temin ettikleri, balkan ülkelerinde de ameliyatı gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Yılda 3 milyon dolarlık vurgunu ortaya çıkartan gizli tanığın ise tutuklanan hahamın oğlu olduğu ortaya çıktı


Amerika'nın New Jersey Eyaletinde önceki gün yapılan tarihi yolsuzluk operasyonunda 3 belediye başkanı 5 din adamı olmak üzere 44 toplum lideri tutuklanmıştı. 300 FBI mensubunun katıldığı eş zamanlı operasyonların Türkiye'ye kadar uzandığı ortaya çıktı.


Yasadışı organ ticareti yapan hahamların organları Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerinden 10 bin dolar gibi bir paraya aldıkları ve 160-180 bin dolara pazarladıkları ortaya çıktı.


Ameliyatların ise Balkan ülkelerinden birinde yapıldığı belirlendi. Bu arada şebekelerin çökertilmesinde büyük rol oynayan "gizli tanığın" Hahamın oğlu olduğu ortaya çıktı.


Haaretz gazetesinin haberine göre Solomon Dwek isimli hahamın oğlu daha döne kadar çok dindar bir kişilikti. New Jersey'de yaptığı emlakçılık işinde babası Yitzak yolsuzluk yapıp işi batırınca oğılu işsiz kaldı. Yolsuzluklardan geleceği tehlikeye giren Solomon çareyi FBI'a gitmekte buldu. Üç yıl boyunca cemaatin yasadışı işlerini tet tek takip etti ve verdiği ifadeler sonucunda babasını parmaklıklar ardına tıktırdı. (Vatan)


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler