YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hac başvurusu ve kura çekimi ne zaman yapılacak? 2016
Hac başvurusu ve kura çekimi ne zaman yapılacak? 2016
22 Ocak 2016 22:48
Hac başvurusu ve hac kura çekiminin ne zaman yapılacağı hacı adayları tarafından merak ediliyor. Hacı adayları ve yakın çevresi Hac Başvurusu Nasıl Yapılır? Kura Çekimi Ne Zaman?Hac Kayıt İşlemleri-(2016 Ocak) nasıl yapılır sorusuna cevap arıyor.

Hac ibadetini yerine getirmek isteyen hacı adayları, hac başvuruna dair birçok detayı merak ediyor. 2016'da hacca gitmek isteyenlerin hac başvurusu, hac kura çekimi, hac kayıt işlemleri gibi konularda bilgi sahibi olması gerekiyor. 

Kutsal topraklara giderek ibadetlerini yerine getirmek isteyenler hac başvurusu nasıl yapılır sorusunu sormaya başladı. Bir çok kişi tarafından uzun süredir beklenip takip edilen ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi web sayfasından duyurulan hac sorgulama 2016 işlemlerinin Mart Ayı'nda olacağı belirtildi. Bu tarihten sonra hac kura çekimi ne zaman  yapılacak sorusunun da cevabı belli oldu.

Suudi Arabistan'da yapılan Kabe genişletme çalışmaları nedeniyle uzun süredir kota uygulanıyordu ve başvuru yapılamıyordu, bu yüzden Diyanet'ten gelen açıkla hacı adaylarının yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz sene kuraya katılan fakat hacca gidemeyen adayların ise kayıt işlemleri Diyanet yetkilileri tarafından otomatik olarak yapılacak ve hacı adaylarının tekrar başvuru yapmasına gerek kalmayacak. Eğer kayıt bilgilerinde yenilik yapacak ya da konaklayacakları yeri değiştirecek kişiler varsa bunların müftülüklere giderek değişiklik talebinde bulunması gerecek. 

HAC BAŞVURUSU NASIL YAPILIR VE SORGULAMA 2016 YILI

İslamın beş şartından biri olan hac ibadetini yerine getirmek isteyenler için hac başvurusu 2016 yılı için başladı.18-27 Ocak arasında yapılacak olan başvurular il, ilçe müdürlüklerine gidilerek ya da Diyanet'in resmi sayfasına girilerek yapılacak. İlk kez kayıt yaptıracak adayların kayıt ücreti olan 20 TL'yi yatırdıktan sonra 'http://hac.diyanet.gov.tr' adresine girerek müftülüklere verecekleri başvuru formlarını ve dilekçeleri temin edebilirler. İki yıl önce Suudi Arabistan tarafından başlatılan %20'lik kontejan indirimi geçen yılda devam ediyordu ve hacca ilk kez gitmek isteyen adaylar için yeni kayıtlar açılmamıştı. 2014 yılında kura işlemi ile verilen kesin kayıtlardan sonra bir çok müracaat birikmişti. Bu adayların hac işlemleri tamamlandıktan sonra ilk kez gitmek isteyen hacı adaylarının taleplerine cevap verilecekti.

HAC KURA ÇEKİMİ NE ZAMAN

Başvuru tarihlerinin belli olması ile birlikte hac sorgulama 2016 yılı tarihi de kura çekiminden sonra yapılabilecek. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü hac kura çekimi ne zaman yapılacak sorularına yanıt verdi ve tarihi 2 Mart 2016 olarak açıkladı. Kura işleminden sonra kayıt yaptırmaya hak kazanan hacı adaylarının kesin kayıt belgeleri ile cep telefonlarına gelecek olan sms şifresi ile bilgilerini güncellemesi gerekiyor. Kura işlemleri ise Diyanet İşleri Başkanlığı konferans yapılarak belli olacak. Hac kayıt tarihleri belli olduktan sonra hacı adaylarının yoğun talebiyle karşılaşan Diyanet tüm başvurulara yetişmeye çalışıyor.

Sabah erken saatlerde müftülüğe başvuruda bulunmak için sıraya girenler ile ilgili Kayseri Müftüsü Şahin Güven şu açıklamayı yaptı: 'Vatandaşlarımıza bu işlemlerin tamamını İnternet ortamında Diyanet İşleri Başkanlığımızın sitesinden de hiç müftülüklere uğramadan gerçekleştirebilmektedirler. İnternet üzerinden ücretlerini yatırıp daha sonra da İnternet üzerinden kayıtlarını yapabilmektedirler. Daha önceki yıllarda müracaat etmiş olan ve hacca gidememiş olan hacı adaylarımızın herhangi bir işlem yapmalarına gerek yok. Diyanet İşleri Başkanlığımız bunları otomatik olarak yeniliyor. Ancak özellikle cep telefonu numaralarında değişiklik varsa veya başka değişiklikler varsa bunları müftülüğümüze gelerek bildirmelerinde fayda var. Çünkü kuralar çekildikten sonra hacca gitme imkanı kime çıkmışsa onun direk kendi cep telefonu numarasına SMS olarak geliyor. Bu nedenle cep telefonlarında değişiklik olan vatandaşlarımızın mutlaka bizlere bildirmeleri ve bizim bunları kaydetmemiz gerekmektedir.' dedi. 27 Ocak tarihine kadar sürecek olan başvuruların internet üzerinden de yapılacağını duyan hacı adaylarının müracat işlemleri daha da kolaylaştı. 

İslamın beşinci şartı olan hac ibadetini yerine getirmek için de şartlar vardır; bunlar ise  müslüman olmak, aklı yerinde olmak, hür olmak, hacca gidip gelebilecek kadar parası olmak, hac ibadetini yerine getirebilecek sağlık ve sıhhate sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca hac ibadeti için arife, bayram gününün de gelmiş olması gerekiyor.

1947 yıllarına kadar Türkiye'den hacca resmi olarak izin çıkmamıştı ve 1949 yılında çıkan hac izni ile yedi binin üzerinde kişi hacca gitmişti. Hac zamanında yaşanan kalabalık ve sıkışmadan dolayı 1990 yılında El-Muaysem tünelinde 1426 kişi ezilerek ölmüştü, bu da hacca gidilecek kafiyenin sayısına sınırlamalar getirilmesine neden olmuştu. Bu yüzden Suudi Arabistan 1988'de hac ibadeti için kontejan belirlemesine gitti. Günümüzde her ülkenin nüfusuna göre hacı kafilesi belirlenmektedir.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler