YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürcistan'dan Rusya'ya nota
Gürcistan'dan Rusya'ya nota
26 Ağustos 2013 15:51
Gürcistan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Abhazya ziyareti nedeniyle Rusya'ya nota verdi.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Manana Pandjikidze, Putin'in, Gürcü makamlarının izni olmaksızın Gürcistan topraklarına yaptığı ziyaret nedeniyle Rusya'ya nota verdiklerini duyurdu.

Putin'in Gürcistan toprağı olan fakat Gürcistan tarafından kontrol edilemeyen Abhazya'ya ziyaretini provokasyon olarak nitelendiren Pandjikidze, notayı İsviçre aracılığı ile Rusya'ya ilettiklerini belirtti.

Pandjikidze, Putin'in Abhazya ziyaretinin aynı zamanda Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına karşı yapılmış bir hareket olduğunu kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, 25 Ağustos'ta tek taraflı ilan edilen bağımsızlığın 5. yıl dönümünde Abhazya'ya kısa bir ziyaret gerçekleştirmiş ve sözde devlet başkanı Aleksandr Ankvab'la bir araya gelmişti.

Abhazya ve Güney Osetya'nın 2008 yılında tek taraflı bağımsızlıklarını ilan etmesi ile Gürcistan ve Rusya arasında sorunlar yaşanmış, Gürcistan'ın bu bölgelere asker çıkarmasının ardından Rusya da karşı atağa geçerek Gürcü ordusunu geri püskürtmüştü.

Gürcistan'ın yenilmesi ile sonuçlanan kısa savaşın ardından iki ülke arasındaki tüm ilişkiler kesilmiş, Rusya, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanımıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler