YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürcistan'da emekli askerlerden DARBE girişimi
Saakaşvili, Rusya'nın, Gürcistan'nı NATO tatbikatı yapılmaması için tehdit ettiğini söyledi
Gürcistan'da emekli askerlerden DARBE girişimi
06 Mayıs 2009 / 08:17 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Gürcistan'da bugün başlayacak NATO tatbikatı arifesinde Saakaşvili iktidarını devirmeye yönelik darbe girişimi, gizli kamera görüntüleri sayesinde ortaya çıkarıldı. Eski askerler ve güvenlikçilerden oluşan bir grubun darbe planladığını ortaya koyan görüntüler üzerine operasyon başlatıldı.


Sabah darbecilerin yakalandığının açıklanmasının ardından başkent Tiflis yakınlarındaki Muhrovani askeri üssünde isyan çıktı. Olayları bastırmak için bölgeye birlikler sevk edilirken, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili üsse giderek isyancılarla görüştü. Saatler süren gerilimin ardından isyancılar hükümet güçlerine teslim oldu. Darbenin lideri olduğu ileri sürülen ulusal muhafızların eski komutanı General Koba Kobaladze ile eski özel birlikler komutanı Gia Givaladze tutuklandı. Ayaklanma sonrası devlet televizyonundan 'ulusa seslenen' Saakaşvili, durumun kontrol altında olduğunu söyledi. Rusya'nın Gürcistan'da NATO tatbikatının yapılmaması için açıkça tehdit ettiğini kaydeden Saakaşvili, Rusya'yı iç işlerine karışmaması konusunda uyardı. Olayla ilgili bir değerlendirmede bulunmayan NATO kaynakları, tatbikatın vaktinde yapılacağını açıkladı. İki ülke ilişkileri, ağustos ayında Güney Osetya'da yaşanan savaştan bu yana oldukça gergin.


Gürcistan Savunma Bakanı David Sikharulidze, başkent Tiflis'in dışında Muhrovani tank üssünde bir kısım askerlerin planladıkları darbe girişimini engellediklerini açıkladı. Sikharulidze, girişimin hedefinin NATO tatbikatını engellemek ve askerî darbe ile yönetimi ele geçirmek olduğunu kaydetti.


İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı ve ulusal televizyonlarda gösterilen gizli kamerayla çekilmiş görüntülerde, Givaladze olduğu öne sürülen bir kişinin, Kobaladze ve çok sayıda eski üst düzey askerî yetkilinin "darbe planlarına dahil olduğu" yönündeki konuşmaları yer alıyor. Yakaya gizlenmiş gizli kamerayla bir evde çekildiği sanılan görüntülerde, Givaladze'nin, "hükümeti devirme planının ayrıntıları hakkında", yüzleri gösterilmeyen iki kişiye bilgi verdiği görülüyor. Konuşmalarda, Gürcistan'daki üst düzey politikacıların öldürülmesinin planlandığı ve darbe yapacak liderlere para vaat edildiği, isyana yaklaşık 5 bin Rus askerinin de destek vererek Tiflis'e saldırılacağı ve perşembeye kadar hedefe ulaşılacağı iddiaları yer alıyor. Kobaladze, tutuklanmasından kısa süre önce yaptığı açıklamada, darbe iddialarıyla hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.


Öte yandan, 9 Nisan'dan beri Saakaşvili'nin istifa etmesi için gösteriler düzenleyen muhalefet birliğinin liderleri, Gürcistan ordusunun, Rusya'nın provokasyonlarının kurbanı olduğu ve bunlara dahil olduğu suçlamalarına "hiçbir şekilde inanmadıklarını" açıkladı. Muhalefet liderleri ayrıca gümrük kapılarının Saakaşvili için bir geçim kaynağı olduğunu ifade ederek, halkı ülkenin tüm giriş çıkış kapılarını kapatmaya çağırdı. Bir aydır süren gösteriler hız kazanırken, 60 bin civarında göstericinin sokaklara çıktığı belirtiliyor.


Zaman


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler