YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney Sudan'daki olaylar
Güney Sudan'daki olaylar
08 Kasım 2014 00:54
Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ve eski yardımcısı Riek Machar arasında, "Geçiş hükümetinde yürütme yetkilerine ilişkin" yaşanan anlaşmazlığın sona erdiği bildirildi.

Güney Sudan'daki kriz tarafları arasında arabulucuk yapan Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'ne (IGAD) yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, taraflar arasındaki "geçiş hükümeti döneminde cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılarının kim olacağı ve yetkilerinin ne olacağına" dair yaşanan anlaşmazlık giderildi.

Mayardit ve Machar, söz konusu yardımcılık görevlerinin istedikleri birine verilmesi taleplerinden vazgeçti. Tarafların taleplerinden vazgeçmesiyle geçiş döneminde cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılarının olmamasına, geçiş hükümeti maddeleri arasında bu görevin yer almamasına karar verildi.

Öte yandan Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ve Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta'nın, Mayardit ve Machar ile basına kapalı görüşmeler yaptığı kaydedildi.

 IGAD dün Mayardit ve Machar'a, "Yürütme yetkilerine ilişkin öneri konusunda" anlaşmaya varmaları için saat 22.00'ye kadar mühlet vermişti.

Güney Sudan'da, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in, 16 Aralık 2013'te görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ı darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından ordu ile Machar yanlıları arasında çatışmalar başlamıştı. Mayardit ve Machar, ilk defa mayıs ayında Etiyopya Başbakanı Desalegn'ın arabuluculuğunda bir araya gelmiş ve savaşın sonlandırılması için kapsamlı barış anlaşması imzalamıştı. Ancak anlaşma tarafların karşılıklı birbirlerini suçlaması sonucu kısa sürede bozulmuştu.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, 23 Ocak'tan bu yana IGAD arabuluculuğunda devam eden görüşmelerde, 10 Haziran'da da "Geçiş hükümeti" kurulmasını öngören bir "yol haritası" açıklamış ancak bu da hayata geçirilememişti.

Tarafların, geçiş hükümetinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan yardımcılarının kendi istedikleri birinin olmasında ısrar etmesinden ötürü, söz konusu maddeyle ilgili anlaşmazlıklar yaşanmıştı.

Addis Ababa'daki söz konusu son zirve, dün başlamıştı.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler