YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney Sudan'da 7 milyon kişi kıtlıkla karşı karşıya
Güney Sudan'da 7 milyon kişi kıtlıkla karşı karşıya
15 Nisan 2014 23:47
Birleşmiş Milletler Güney Sudan İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Güney Sudan'daki olaylar nedeniyle 7 milyon kişinin kıtlık tehdidi altında olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güney Sudan İnsani İşler Koordinatörü Toby Lanzer, başkent Cuba'da düzenlediği basın toplantısında, "Güney Sudan'daki çatışmalar bu şekilde devam eder ve yerli halk tarım faaliyetlerine yeniden başlayamazsa yaklaşık 7 milyon kişi yoksulluk ve kıtlıkla karşı karşıya kalacak. Zira lojistik bazı engeller ve şiddet olayları nedeniyle ülkeye yapılan yardımlarda aksaklıklar yaşanıyor" dedi.

Birlik eyaletinin başkenti Bentiu'daki çatışmalardan duyduğu endişe ve üzüntüyü dile getiren Lanzer, "Bentiu'da yüzlerce kadın, çocuk kendilerine güvenli bir sığınak ararken, bir o kadarı da BM misyonuna sığınıyor. Bentiu'da yaşanan son olaylar, düşmanlıkların sonlandırılması için imzalanan anlaşmanın gerçek bir anlaşma olmadığını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Güney Sudan meselesini görüşmek üzere ABD'nin başkenti Washington'da geçen cumartesi günü toplantı düzenlendiğini belirten Lanzer, 20 Mayıs'ta da Norveç'te toplantı yapılacağını açıkladı.

Halk Kurtuluşu Hareketi'nden (SPLM) bugün yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'e bağlı birlikler ile muhalifler arasında Bentiu'da çatışmaların çıktığı ve muhalif grupların petrol zengini Bentiu'nun kontrolünü tamamen ele geçirdiği belirtilmişti.

Güney Sudan birkaç aydır, hükümet güçleriyle eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar'a bağlı birlikler arasındaki çatışmalara şahit oluyor. Ülkedeki krize çözüm bulmak hedefiyle taraflar arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'ne bağlı arabulucu heyetin yanı sıra ABD, Norveç ve Çin'den bazı yetkililerin katılımıyla 3 Ocak'ta başlayan görüşmelere rağmen ülkedeki gerginlik devam ediyor.

 

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler