YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney Kore'den Kuzey Kore'ye dört vatandaşını serbest bırakması çağrısı
Güney Kore'den Kuzey Kore'ye dört vatandaşını serbest bırakması çağrısı
04 Mayıs 2015 10:43
Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore'ye bu ülkede gözaltına alınan dört vatandaşını serbest bırakması çağrısında bulundu.

Güney Kore Birleştirme Bakanlığı sözcüsü Lim Byeong-cheol, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin gözaltında tuttuğu dört vatandaşını serbest bırakmasını isteyerek özellikle 22 Nisan'da Çin sınırındaki bir kentten Kuzey Kore'ye geçen ve New York Üniversitesi'nde öğrenim gören yeşil kartlı öğrenci Ju Won-mun'un, ailesine veya Güney Kore hükümetine herhangi bir açıklama yapılmadan gözaltına alınmasını "son derece üzücü" olarak nitelendirdi.

Lim, Seul yönetiminin, "Kuzey Kore'nin Ju'nun derhal serbest bırakılmasını ve ailesine kavuşturulmasını güçlü biçimde talep ettiğini" bildirdi.

Açıklamada, Pyongyang yönetiminin, Ekim 2013'te tutuklanan bir misyoner ile yıl başında "casusluk" suçlamasıyla gözaltına alınan iki Güney Korelinin de serbest bırakılmaları çağrısı yapıldı.

Güney Koreli misyoner Kim Jung-wook, Kuzey Kore'de yeraltı kiliseleri kurmak ve casusluk suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Diğer Güney Kore vatandaşları Kim Kuk-gi ve Choe Chun-gil, geçen ay Pyongyang yönetimi tarafından "menfur teröristler" olmakla ve Güney Kore adına casusluk yapmakla suçlanmışlardı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler