YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney Kore'den Kuzey Kore açıklaması  ​
Güney Kore'den Kuzey Kore açıklaması ​
07 Ocak 2016 01:04
Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapması konusunun uluslararası toplumla görüşülüp, gerekli adımların atılması gerektiğini söyledi.

Yonhap ajansının haberine göre, Kuzey Kore'nin, hidrojen bombası denemesinde bulunduğunu öne sürmesinin ardından Güney Kore Devlet Başkanı Park, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında açıklama yaptı.

Park, açıklamasında "Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapması konusu uluslararası toplumla görüşülüp, gerekli adımlar atılmalı" ifadesini kullandı. Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinde bulunduğu iddiasını ağır bir dille eleştiren Park, bunun uluslararası barış ve istikrar için bir provokasyon olduğunu belirtti.

Güney Kore, Pyongyang yönetiminin hidrojen bombası olarak da bilinen termonükleer bomba geliştirmiş olabileceği konusunda uluslararası toplumu uyarmıştı. 

Termonükleer bomba, hidrojen atomlarının birleşerek helyum atom yapısına dönüştüğü termonükleer tepkime nedeniyle atom bombasından daha güçlü bir etkiye yol açıyor.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler