YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney Kore'den geri adım
Güney Kore'den geri adım
20 Aralık 2011 15:06
Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore lideri Kim Jong-İl'in ölümünün ardından sınır bölgesinde Noel ağacı ışıklandırılması projesinden vazgeçtiğini bildirdi.

Birleşme Bakanı Yu Woo-Ik, Kuzey Kore'deki yas nedeniyle Seul'un bu projeden vazgeçtiğini belirtti.

Savunma Bakanı Kim Kwan-jin de bu projenin "mevcut durumda uygun olmadığını" söyledi.

Güney Kore, dini grupların sınıra yaklaşık üç kilometre mesafede bulunan askeri bir bölgedeki tepeye Noel ağacı şeklinde süslenmiş 29 metrelik metal direk dikme talebinin onaylandığını, Noel ağacının 23 Aralık-6 Ocak arasında ışıklandırılacağını açıklamıştı.

Kuzey Kore, Güney Kore'yi sınır bölgesi yakınlarına Noel ağacı dikmemesi konusunda uyararak, aksi durumda bunun "beklenmedik sonuçlar" doğurabileceği tehdidinde bulunmuştu.

Pyongyang, bu projeyi Kuzey'e karşı "psikolojik bir savaş girişimi" olarak niteleyerek, ışıklandırılması durumunda misillemede bulunulacağı tehdidinde bulunmuştu.

Açıklamada, "Güney Kore'nin, bu girişiminin doğurabileceği her türlü beklenmedik sonuçtan sorumlu tutulacağını bilmesi gerektiği" ifadesi yer almıştı.

İki ülke, sınır bölgesi yakınlarında resmi propaganda faaliyetlerini durdurmak için 2004'te anlaşma sağlamış ve Güney Kore bu çerçevede Noel ağacını aydınlatmamayı kabul etmişti.

Geçen yıl, Güney Kore'nin torpido muhribinin batırılmasının ardından iki ülke arasında doğan gerilim bağlamında Seul bu anlaşmayı uygulamaya son vermişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler