YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney Kore ve Kuzey Kore yetkilileri buluşuyor
Güney Kore ve Kuzey Kore yetkilileri buluşuyor
23 Ağustos 2015 09:27
Kuzey ve Güney Kore Panmunjon sınır köyünde görüşme yapma konusunda anlaştı. Güney Kore ve Kuzey Kor eüst düzey yetkilileri yaşanan gergin ortam dolayısıyla temaslarda bulunmak üzere bir araya geldi

Güney Kore devlet başkanlığı bürosundan yapılan açıklamada, “iki düşman ülke arasındaki görüşmelerin yerel saatle öğleden sonra gerçekleşeceği” belirtildi. Görüşmeler Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Kim Kwan-jin ve Birleşme Bakanı Hong Yong-pyo ile Kuzey Kore Halk Ordusu'nun üst düzey yetkilisi arasında yapılacak.

'ABD VE KUKLASI İLE SAVAŞMAYA HAZIRIZ'

Deutsche Welle'nin haberine göre Kim Kyou-hyun, televizyonda yayınlanan açıklamasında, “Güney ve Kuzey, iki ülke arasında devam eden duruma ilişkin Panmunjon köyünde görüşmelerde bulunmayı kabul etti” dedi. Kim, görüşme teklifinin cuma günü Kuzey Kore'den geldiğini söyledi. Bu arada ABD ise Doğu Asya'da en önemli müttefiklerinden olan Güney Kore'yi korumaya kararlı olduğunu bildirdi.

KİM JONG: "SAVAŞA HAZIR OLUN"

Gerilimin üzerine Kuzey Kore lider Kim Jong Un ordularına "Savaşa hazır olun" emri vermişti.

 Pentagon'dan yapılan açıklamada, General Martin Dempsey'in üst düzey Güney Koreli yetkililerle telefon görüşmesi yaptığı kaydedildi. Kuzey'den ültimatom Kuzey Koreli yetkililer cumartesi sabah saatlerinde yaptıkları açıklamada, sınırdaki durumun neredeyse kontrol edilemez halde olduğu ifade etti.

Kuzey Kore Halk Ordusu, sınır birliklerinin tamamen silahlanmış ve savaş durumunda olduklarını bildirdi. Güney Kore ise Pyöngyang'ın Seul'e verdiği “cumartesi öğleden sonraya kadar Kuzey Kore karşıtı propagandayı durdurun yoksa askeri bir saldırıya maruz kalırsınız” yönündeki ültimatoma boyun eğmeyi reddetti. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, “Ordumuz ve halkımız, insanların seçtiği bu sistemi korumak için bir savaşta yaşamlarını riske etmeye hazır” açıklamasını yaptı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler