YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney Kıbrıs'ta kıtlık!
Güney Kıbrıs'ta kıtlık!
24 Mart 2013 13:35
Rum gazeteleri, Güney Kıbrıs’ta son günlerde yaşanan iktisadi buhranın piyasayı alt üst ettiğini yazdı.

Rum basınına göre, adanın güney kesiminde Rumlar kredi kartı kullanamıyor ve bazı temel gıda maddelerinde kıtlık yaşanıyor.

Simerini Gazetesi, bazı benzin istasyonlarının ellerinde nakit para olmaması nedeniyle benzin depolarını dolduramadıklarını ve kepenk indirme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını yazdı.
Habere göre, Benzinciler Birliği Başkanı Stefanos Stefanu, nakit kullanımının her geçen gün azalmasıyla vaziyetin perşembe gününden itibaren daha da kötüleştiğine dikkat çekti. Akaryakıt sıkıntısının bulunmadığını ifade eden Stefanu, benzin alacakları nakit kullanmaya çağırdı.
Stefanu, kredi kartı kabul eden bazı benzincilerin bulunduğunu ancak yarından sonra bunların da kalmayacağını söyledi.

Rumlar konserve ve kuru yiyeceklere yöneldi, süt azaldı

Politis Gazetesi ise, Rum tüketicilerin kendilerini bekleyen zor günler için evlerindeki rafları doldurmak maksadıyla kuru ve konserve yiyecekler almaya başladıklarını yazdı. Habere göre, Süpermarketler Birliği Başkan Yardımcısı Nikos Athanasiu, sarfiyatın idareli ve tasarruflu bir şekilde yapılarak sadece ihtiyaçlarını aldıklarını söyledi. Athanasiu, son 2-3 gün içerisinde tüketicilerin daha çok gıda maddelerine yöneldiklerini de kaydetti.

Bazı mamüllerin eksiklik olduğunu, bunun da şirketlerin nakit para kullanımı ısrarından kaynaklandığını ifade eden Athanasiu, süt gibi temel gıda maddelerinde de eksikliklerin olduğunu belirtti.

Gazete süpermarketlerin rezervlerinin de tükenmekte olduğuna dikkati çekti.

Kredi kartı kullanamıyor

Fileleftheros Gazetesi, piyasada yaşanan likidite eksikliğinin büyük sıkıntılara yol açtığını, bazı iş yerlerinin bankaların kapalı olması sebebiyle kredi kartı kabul etmediğini yazdı.
Bazı süpermarketlerin sadece nakit kabul ettiğini, bazılarının ise kredi kartı kullanımına olanak sağladığını yazan gazete, ancak bankaların kapalı kalmaya devam etmesi halinde kredi kartı kullanımının olamayacağını belirtti.

Limasol Limanı'nda yüzlerce konteyner bekliyor

Fileleftheros Gazetesi bir başka haberinde, bankaların kapalı olmasının ve son günlerde yaşanan ekonomik gelişmelerin ülkenin ekonomik faaliyetlerini zarara uğrattığını yazdı.
Gazete, son günlerde ticaretin yapılmamasına bağlı olarak Limasol Limanı’nda içerisinde ticari malların bulunduğu 2 bin kadar konteynerin beklediğini kaydetti.

3 gün 'Ölü' geçecek

Simerini Gazetesi ise, pazartesi günü de resmi tatil (25 Mart 1821’de Yunanistan’ın Osmanlı Devleti’nden bağımsızlığını kazandığı gün) olduğuna dikkat çekerek, “bu son 3 gün ölü geçecek” diye yazdı.

Rumların, üç günlük tatili evlerinde geçireceğini, otellere yönelik rezervasyonun çok az olduğunu yazan gazete, 25 Mart kutlamalarının çoğunun da iptal edildiğini belirtti.
Gazete, eğlence yerlerinin çoğunun programlarının iptal edildiğini ekledi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler