YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney Akım'a Bulgaristan'dan izin
Güney Akım'a Bulgaristan'dan izin
19 Aralık 2014 10:49
Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ülkesinin Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı projesiyle ilgili anlaşmazlığın tahkim mahkemesine götürülmesini önlemek amacıyla proje kapsamındaki ön çalışmalara izin vereceğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükumet başkanları zirvesinin ardından yaptığı açıklamada Borisov, Brüksel'de kendisine Güney Akım'ın Bulgaristan kısmındaki ön hazırlık çalışmalarına devam edilmesi yönünde tavsiyede bulunulduğunu ifade ederek, "Projeyle ilgili bu aşamadaki gerekli izinleri vermeliyiz, yoksa ikili anlaşmaları ihlal etmiş oluruz ve tüm masrafları biz ödemek zorunda kalırız" dedi.

Borisov, tahkim mahkemesine gitmemek ve ek masrafları ülkesinin karşılamasını önlemek amacıyla proje kapsamındaki ön çalışmaların yapılabilmesi için gerekli izinleri vereceklerini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye'ye yaptığı ziyarette, AB'nin çıkardığı engeller nedeniyle Karadeniz üzerinden Bulgaristan'a ulaşacak Güney Akım projesini iptal ettiklerini duyurmuş ve bunun yerine Karadeniz'den Türkiye'ye yeni bir boru hattı inşa etmeyi önermişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler