YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney Akım Projesi durduruldu
Güney Akım Projesi durduruldu
19 Mart 2016 03:55
Kremlin Basın Sözcüsü Peskov, Avrupa Komisyonunun yapıcı olmayan yaklaşımı nedeniyle Güney Akım Projesi'nin durdurulduğunu ve şu anda herhangi bir çalışmanın yürütülmediğini söyledi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, 2014'te iptal edilen Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ne ilişkin, "Proje, Avrupa Komisyonunun yapıcı olmayan yaklaşımı nedeniyle durduruldu ve şu an herhangi bir çalışma yürütülmüyor." dedi.

Rus haber ajansı RIA Novosti'de yer alan habere göre, Peskov yaptığı açıklamada Güney Akım Projesi'nin devamının şu anda düşünülmediğini ifade etti.

Avrupa Komisyonunun projeye yaklaşımını değiştirmeye yönelik herhangi bir karar almadığını belirten Peskov, "Komisyonun yapıcı olmayan yaklaşımı nedeniyle proje durduruldu ve şu anda herhangi bir çalışma yürütülmüyor." ifadesini kullandı.

Rus enerji şirketi Gazprom, Aralık 2014'te Avrupa Komisyonunun yaklaşımı nedeniyle Güney Akım projesini durdurarak yerine Türk Akımı'nı önermişti.

Rus Hava Kuvvetlerine ait bir SU-34 uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülmesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuş, Türk Akımı projesi de 3 Aralık 2015'te Türkiye tarafından iptal edilmişti. Şu anda uygulama aşamasında olmayan her iki projeyle de Rusya'dan Avrupa'ya yaklaşık 63'er milyar metreküp gaz taşınması öngörülmüştü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler