YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gündem PKK ve Afganistan
Gündem PKK ve Afganistan
Gündem PKK ve Afganistan
20 Mart 2008 / 10:16 Güncelleme: 20 Mart 2008 / 00:00

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney 5 ülkeyi kapsayan 9 günlük Ortadoğu turu için ülkesinden ayrıldı. Turun Türkiye durağındaki ana gündem maddesi PKK ile mücadele ve Afganistan'a asker takviyesi konuları olacak.


Cheney'nin Ankara'dan Afganistan'daki Türk askerlerinin sayısını artırmasını istemesi bekleniyor.
 
Washington'un bir diğer talebiyse başkent Kabil'deki Türk askerlerinin çatışma bölgelerine kaydırılması. Konu son olarak ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara ziyaretinde gündeme gelmişti.
 
Ancak Ankara bu talebe sıcak bakmıyor. Genelkurmay Başkanlığı, talep ilk kez dile getirildiğinde asker sayısının artırılmayacağını açıklamıştı.
 
Dışişleri Bakanı Ali Babacan da bugün yaptığı açıklamada, Afganistan'a asker gönderme konusunda önümüzdeki günlerde bir karar vereceklerini söyledi.
 
Ziyaretin bir diğer gündem maddesi de Irak. Kuzey Irak'ta Kürdistan bölgesel yönetimi başkanı Mesud Barzani ile görüşen Cheney'nin Ankara ile hem Kuzey Irak-Ankara ilişkilerini hem de enerji projelerini konuşması bekleniyor.
 
Türkiye ise ABD'nin iki numarasına Amerikalı generallerin "PKK ile uzlaşma yolu bulunmalı" açıklamalarını hatırlatacak, rahatsızlık en üst düzeyde iletilecek, PKK ile mücadeledeki işbirliğinin devamı istenecek.
 
İRAN'DA GÜNDEMDE

 
Cheney ile İran da konuşulacak. Masadaki konu NATO füze kalkanı. Türkiye kendi füze sistemini satın almak ve füzelerin kontrolünü kendi elinde tutmak istiyor. ABD ise Türkiye'nin istediği sistemin NATO ile ortak kullanılmasından yana. Ankara NATO ile işbirliğine de sıcak bakıyor.
 
PKK İLE MÜCADELE GÜNDEMDE


Cheney'nin gündemindeki bir diğer konu ise PKK ile mücadele olacak. ABD Başkan Yardımcısı, PKK'nın ortadan kaldırılması gereken bir terör örgütü olduğu görüşünü yineleyecek, PKK ile mücadeleye verdiği desteği sürdürdüğünü vurgulayacak.
 
Türkiye öncesinde Umman, Suudi Arabistan, İsrail ve Filistin'de de temaslarda bulunacak olan Cheney, İran'ın bölgede artan nüfuzu, Ortadoğu barış süreci ve rekor seviyeye yükselen petrol fiyatlarıyla ilgili görüşmeler yapacak.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler