YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günahlarından arınmak için buzlu suya girdiler
Günahlarından arınmak için buzlu suya girdiler
18 Ocak 2015 23:24
Rusya'nın başkenti Moskova'da Ortodoks Hristiyanlar, "günahlarından arınmak için" buzlu suya girdi .

Rusya'nın başkenti Moskova'da Ortodoks Hristiyanlar, "günahlarından arınmak için" soğuk havada buzlu suya girdi. Ortodoks Hristiyanlar tarafından, Hz. İsa'nın vaftiz edildiğine inanılan 18 Ocak gecesi suya girme törenleri, ülkede kış mevsimi yaşandığı için oldukça soğuk havada gerçekleştiriliyor. Gece başlayıp sabaha kadar devam eden ve bu şekilde günahlardan arınıldığına inanılan törenlerde renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

Bu sene havanın geçen senelere göre daha sıcak olması nedeniyle, törenlere çocuklar da katıldı. - Binlerce kişi buzlu suya girdi Başkent Moskova'daki bir gölde oluşturulan özel bölümde toplanan binlerce kişi, günahlarından arınacakları inancıyla "kutsanmış suya" girdi. Tören, din adamlarının dua ettikten sonra suyu kutsamasıyla başladı. Akşam saatlerinden itibaren göle gelmeye başlayan Moskovalılar, suyun kutsanması töreninin ardından sırayla buz gibi suya girdi. Günahlarından arınacakları inancıyla suya girenler, kurallar gereği 3 kere suya batıp çıktı. Suya girilen yerlerde, özel kıyafetli dalgıçlar da hazır bulundu.

Soğuk havaya aldırış etmediler Törene katılarak buzlu suya giren Konstantin isimli genç, inançları gereği bu gece suyun kutsandığını belirterek, "Bu vaftiz günlerinde havanın soğuk ya da sıcak olmasına bakmayın. Suya girin yeter, manevi olarak rahatladığınızı hissedeceksiniz" dedi. Alyona Vladimirovna ise "Kızımla 2 senedir ayinlere katılıyoruz. Biraz çekiniyorduk ama tanrı bize yardım etti, herkese tavsiye ederim" ifadelerini kullandı. Kristina da tarif edilemez duygular içinde olduğunu ifade ederek, suyun soğukluğunu hissetmediğini aktardı. İvan Vasilyeviç bu sene havaların geçen seneye göre daha sıcak olduğunu kaydederek, "İnancımın gereğini yerine getirdiğim için mutluyum" dedi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler