YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül ve Peres ortak bir açıklama yaptı
Gül ve Peres ortak bir açıklama yaptı
Gül ve Peres ortak bir açıklama yaptı
12 Kasım 2007 / 12:24 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye, İsrail-Filistin sorununun çözümü için bir kez daha devrede... Ankara; İsrail ve Filistin cumhurbaşkanlarını buluşturacak tarihi foruma ev sahipliği yapacak. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres bu sabah Çankaya'da resmi törenle karşılandı. Filistin Lideri Mahmut Abbas da Ankara'ya geliyor.

Dün Ankara'ya gelen İsrail cumhurbaşkanı Şimon Peres için resmi karşılama töreni bu sabah Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Gül ve Şimon Peres'in baş başa yaptığı görüşmenin ardından, heyetler arası görüşmeler gerçekleşti. Daha sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

BÖLGE İÇİN TÜRKİYE EŞSİZ ÖNEMDE
Cumhurbaşkanı Gül, İki devletli, barış ve güvene dayalı kalıcı bir çözümün önemine vurgu yaptıklarını söyledi. İsrail Cumhurbaşkanı Peres ise, bölge için Türkiye'nin çok özel ve eşsiz bir yeri olduğunu belirterek İsrail ve Filistin arasında bir barışın zamanla sağlanacağını ümit ettiğini dile getirdi. İsrail Cumhurbaşkanı Peres, bugün Meclis Başkanı Köksal Toptan'ı makamında ziyaret ettikten sonra Çankaya Köşkü'nde Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Babacan'ı kabul edecek.

ANKARA FORUMU'NDA BULUŞACAKLAR
Diğer yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas da Ankara'ya geliyor. Abbas ve Peres yarın TBMM'de milletvekillerine hitap edecek. Böylece ilk kez bir İsrail Cumhurbaşkanı Türk parlamentosuna hitap etmiş olacak. Filistin lideri Abbas da Türkiye parlamentosunda konuşacak ilk Filistin Devlet Başkanı olacak. Ankara Forumu'nda aynı masaya oturacak olan İsrail ve Filistin liderleri 2000 yılındaki Camp David Zirvesi'nin ardından ilk kez en yüksek düzeyde bir araya gelecek. İki lider, Türkiye'nin öncülüğünde son birkaç yıldır üzerinde çalışılan, barış için sanayi projesi Ankara Forumu çerçevesinde, Batı Şeria'da organize sanayi bölgesinin kurulmasına yönelik ilk somut adımı da Ankara'da atacak. Ve öğle yemeğinde biraraya gelecek.

Peres, yarın TBMM'ye hitap ettikten sonra temaslarını sürdürmek üzere İstanbul'a geçecek. Filistin Devlet Başkanı Abbas ise yarın akşam, Cumhurbaşkanı Gül'ün onuruna vereceği akşam yemeğinden sonra ülkesine dönecek. Peres, İstanbul'da Yahudi toplumunun önde gelenleri ile buluşacak, ayrıca onuruna verilecek yemeğe katıldıktan sonra gece geç saatlerde Türkiye'den ayrılacak.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler