YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül ve Erdoğan'a övgüler yağdırdı
Gül ve Erdoğan'a övgüler yağdırdı
02 Eylül 2010 09:58
İngiltere eski başbakanlarından Tony Blair, çıkardığı "Bir Yolculuk"adlı kitabında Gül ve Erdoğan'ı övdü. Cunurbaşkanının ve Başbakan'ın ileri görüşlü politikacılar olduğunu söyleyen Blair "En kolay anlaştığım Türk politikacılarıydı"dedi.

İngiltere'nin eski başbakanlarından Tony Blair, anılarını kaleme aldığı A Journey (Bir Yolculuk) adlı kitabında, Türkiye ve Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği sürecinden de bahsetti. Blair, kitabında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü övdü.

Kitabında, Türkiye'ye 2005 yılında tam üyelik görüşmelerine başlaması için yeşil ışık yakıldığını hatırlatan Blair, müzakerelerin şu anki gidişinin çok da iç açıcı olmadığına işaret etti. Blair, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin farklı bir eksene kaydığını, bunun hem AB, hem de Türkiye için tehlikeli olduğunu iddia etti.

Türkiye'nin üyeliğinin tüm taraflar için iyi olacağına inandığını anlatan Blair, kitabında, bunun zaman alacağını, AB'nin birkaç yıl önce kucak açtığı ülkelerle birlikte gerçekleştirdiği genişlemeyi hazmetmesi gerektiğini ifade etti. Blair, "Erdoğan ve Abdullah Gül ileri görüşlü kimselerdi. O zamanlar anlaştığım en kolay Türk politikacılarıydı. Akıllılardı ve Kıbrıs konusunda da mantıklılardı" diye yazdı.

Tony Blair'in 1997 - 2007 yılları arasındaki anılarını kaleme aldığı kitabı 12.5 sterlinden satışa sunuldu. Blair, 8 Eylül Çarşamba günü Waterstones Kitabevi'nde kendi kitabının imza gününe katılacak.
Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler