YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül, Berdimuhammedov onuruna akşam yemeği verdi
Gül, Berdimuhammedov onuruna akşam yemeği verdi
Gül, Berdimuhammedov onuruna akşam yemeği verdi
25 Mart 2008 / 08:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Türkmenistan Devlet Başkanı onuruna yemek vern Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Türkmenistan ile olan ilişkilerinin her alanda en üst düzeye yükseltilmesi için gerekli siyasi iradeye sahip olduğunu vurguladı.


Ankara'yı ziyaret eden Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov onuruna Çankaya Köşkünde akşam yemeği veren Gül, yaptığı konuşmada, Türkler ve Türkmenlerin tek bir milletin evlatları olduğunu belirterek, "Türk halkı, Türkmenistan'la ortak ecdadımızdan, dilimizden, dinimizden, ortak tarih ve kültürümüzden gurur duymaktadır. 1071'de Malazgirt'te Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Sultanı Alparslan ortak atamız, Köroğlu Destanı ortak destanımızdır" dedi.

Berdimuhammedov'un ziyaretinin uzun bir aradan sonra Türkmenistan'dan devlet başkanı düzeyindeki ilk ziyaret olduğuna dikkat çeken Gül, bugün yaptıkları görüşmelerin, iki kardeş ülke arasındaki işbirliğinin eşit ortaklar olarak, karşılıklı çıkar ve saygı temelinde daha da geliştirilmesine büyük katkı sağladığına inandığını belirtti. Gül, bugün imzaladıkları anlaşmaların, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlardaki işbirliğinin derinleştirilmesini sağlayacağını kaydetti.

"Bu vesileyle, Türkiye'nin, ilişkilerimizin her alanda en üst düzeye yükseltilmesi için gerekli siyasi iradeye sahip olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim" diyen Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan'ın, doğal zenginliklerini kısa süre içinde artan milli gelire ve istikrarlı bir ekonomik büyümeye dönüştürmeyi başardığını söyledi.

Gül, Türkmen halkının refahını daha da artırmak amacıyla Berdimuhammedov önderliğinde başlatılan ve siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda reformları içeren "Yeni Kalkınma Dönemi" ile ülkeyi dünyayla daha fazla bütünleştirmeye yönelen politikaların yakından takip edildiğini ifade etti.

Bu kalkınma hamlesine Türkmenistan'da faaliyet gösteren Türk iş adamlarının, mühendislerin, eğitimcilerin, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da katkıda bulunacağına inandığını kaydeden Gül, Berdimuhammedov'un, ülkesinde faaliyet gösteren Türk iş adamlarına verdiği desteğe teşekkür etti.

Gül, sözlerine şöyle devam etti:

"Gerçekleştirdiğimiz karşılıklı üst düzey ziyaretlerin ikili ilişkilerimize ivme kazandırmanın yanı sıra, çok taraflı platformlardaki işbirliğimize de olumlu yansımaları olduğunu görmekten mutluluk duyuyorum.

Kardeş Türkmenistan'ın, Türkiye'ye uluslararası örgütlerde verdiği destek dolayısıyla müteşekkiriz. İnanıyorum ki, bu destek, adını Türk dünyasını birleştiren en temel unsur olan dil birliğinden alan 'Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirveleri' çerçevesinde de devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti de her alanda Türkmenistan'a destek olmaya, talep edilen her alanda tecrübelerini kardeşleriyle paylaşmaya devam edecektir.

Bu, Türk halkının, dili bir, dini bir kardeşleriyle dayanışma içinde olmak yolundaki arzu ve talebinin doğal bir sonucudur"

-TÜRKMENİSTAN DEVLET BAŞKANI-

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov da konuşmasında, Türkiye ile Türkmenistan'ın dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin gelecekte daha da gelişeceğine inandıklarını ve bu yönde gerekli her tür gayreti sarfedeceklerini söyledi.

Türkiye'de çok misafirperver karşılandıklarını ve verimli görüşmeler yaptıklarını ifade eden Berdimuhammedov, "Devletlerimiz ve halklarımız arasındaki ilişki, kardeşlik, tarihi ve ruhi birlik ilkesine dayanmaktadır. Bu inanç son zamanlarda daha da büyük mahiyet kazanıyor ve hayatta somut örneklerle pekiştiriliyor" dedi.

Berdimuhammedov, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki kardeşlik ilişkilerinin tüm alanlarda gelişme gösterdiğine işaret etti. Türkmenistan ile Türkiye'nin kardeşlik ve dostluk ilişkilerini büyük bir geleceğin beklediğini vurgulayan Berdimuhammedov, "Çünkü bu ilişkiler zengin tarihi değerlere sahip olarak, karşılıklı saygı ilişkilerinin en güzel geleneklerine dayanmaktadır" dedi.

Sözlerini "Bugün biz kardeşlik ve dostluğun tarihinde yeni sayfalar açıyor ve işbirliğinin altın harflerini yazıyoruz" diye sürdüren Berdimuhammedov, bunun, gerek Cumhurbaşkanı Gül'ün geçen yılın Aralık ayında Türkmenistan'a yaptığı ziyaretinde, gerekse de kendisinin bugünkü Ankara ziyaretinde görüldüğünü kaydetti.

Ziyaretle Türkiye'nin gelişimine yakından şahit olduklarını da belirten Berdimuhammedov, Türkiye'nin ileriye yönelik attığı her bir adımdan içten mutluluk duyduklarını söyledi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, konuşmasını, "Yaşasın Türkmen-Türk kardeşlik ve dostluğu" sözleriyle noktaladı.

Yemeğe Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ve diğer davetliler katıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler