YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül: “Afganistan’a asker göndermeye niyetimiz yok”
Gül: “Afganistan’a asker göndermeye niyetimiz yok”
Gül: “Afganistan’a asker göndermeye niyetimiz yok”
03 Nisan 2008 / 10:39 Güncelleme: 03 Nisan 2008 / 00:00


11 Eylül olaylarının “faili” olarak gösterilen Usame bin Ladin’i himaye eden Taliban’ı “cezalandırmak” için Afganistan’ı işgal eden ABD Başkanı Bush, “Ya asker gönderirsiniz ya da bedelini masum siviller öder” sözüyle Batı’yı tehdit etti.


 


ABD’YE YİNE HAYIRNATO’nun dün Bükreş’te liderlerin gayri resmi yemekli zirvesiyle başlayan zirvesi öncesinde ABD Başkanı Bush, Afganistan’a takviye muharip güç gönderilmesi için göz korkuttu:


 


"Ya Taliban ve El Kaide ile mücadele için daha fazla asker göndeririz ya da Batı’da 11 Eylül benzeri yeni saldırılar olur. Bedelini masum siviller öder." Bush zirvede de aynı yönde bastıracak.


GÜL: MUHARİP GÜÇ YOK


Cumhurbaşkanı Gül, dün zirveye doğru yola çıkarken, "Afganistan’a muharip bir güç gönderme niyetimiz yok" diyerek mesaj verdi. ABD’nin uzun süredir devam eden ısrarına karşılık, daha önce de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Afganistan’a muharip güç gönderilmesine karşı olduğunu açıklamıştı.


NATO, Romanya’nın başkenti Bükreş’te tarihinin en geniş kapsamlı zirvesine, Afganistan’a muharip güç tartışmasıyla oturuyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de konuk olarak katılacağı zirve, ABD’nin Avrupa’ya füze kalkanı projesi ile Ukrayna ve Gürcistan’ın Batı ittifakına üyeliği konusunda Moskova ile Washington arasında yeni bir gerginliğe sahne olacak.


Gerginlik yaratan diğer konu ise Afganistan’a takviye muharip güç gönderilmesi meselesi. ABD bu konuda, Türkiye dâhil müttefiklerine ağır baskı yapıyor. Nitekim ABD Başkanı George W.Bush, dün Bükreş’teki konuşmasında "Ya Taliban ve El Kaide ile mücadele için daha fazla asker göndeririz, ya da Batı’da 11 Eylül benzeri yeni saldırılar olur" diyerek tehditle karışık bir uyarı savurdu. El Kaide lideri Usame bin Ladin’in son tehditlerine gönderme yapan Bush, "Taliban ve El Kaide’yi yenmek NATO’nun önceliği olmalıdır" dedi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise zirve için Bükreş’e hareketinden önce "Afganistan’a muharip bir güç gönderme niyetimiz yok" diyerek mesaj verdi. Gül şöyle konuştu: "Afganistan’la çok yakından ilgileniyoruz. Ama muharip bir güç gönderme niyetimiz yok. Bunun ötesinde Afganistan’la her türlü ilişkimizi, oradaki imkânlarımızı geliştirmek, güçlendirmek, Afganlılara daha çok yardımda bulunmak Türkiye’nin bir politikasıdır."


ABD Savunma Bakanı Robert Gates şubat sonundaki Türkiye ziyaretinde Genelkurmay Başbakanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’tan Taliban’la savaşmak üzere, "muharip asker" istedi. Orgeneral Büyükanıt, Amerikalı bakanın talebine "hayır" yanıtı verdi. Büyükanıt, daha sonra da "PKK ile mücadele sürerken Afganistan’a muharip asker gönderilmesi doğru olmaz" dedi.


Geçen mart ayında da ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney Ankara’yı ziyareti sırasında Orgeneral Büyükanıt’la görüşmesinde muharip güç talebine olumlu yanıt alamadı.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le birlikte Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de Bükreş’e gitti.


750 TÜRK ASKERİ VAR


AFGANİSTAN’daki ISAF bünyesinde şu anda 750 Türk askeri görev yapıyor. Bu askerlerden en az 400’ü, lojistik ve iletişim personeli. Kabil’deki karargâhın mevcut komutanı olan Türk askeri, başkentin yanısıra, ülkenin doğusundaki Vardak’ta da güvenliği sağlamakla sorumlu. Bir dönem ülkedeki üçüncü büyük yabancı birliğe sahip olan Türkiye, halen ISAF dâhilindeki tek Müslüman ülke.


FRANSA 1500 ASKERDEN CAYDI


ABD Başkanı George W.Bush, dünkü konuşmasında Fransa’nın Afganistan’a muharip güç olarak 1500 kişilik takviye birlik gönderme taahhüdünde bulunduğunu hatırlattı ve "NATO’daki müttefiklerimizin bu yüke sırt vermesini bekliyoruz. Kesinlikle değecektir" dedi. NATO diplomatları da Fransa’nın zirvede büyük bir birlikle katılım yönünde açıklama yapmasını bekliyordu. Ancak Fransa Başbakanı François Fillon’un önceki günkü açıklaması hevesleri yarım bıraktı. Fillon, ülkesinin Afganistan’a sadece "birkaç yüz asker" göndermeyi düşündüğünü söyledi.


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler