YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Guatemala'da cezaevinde çıkan isyanda 16 ölü
Guatemala'da cezaevinde çıkan isyanda 16 ölü
01 Aralık 2015 00:00
Orta Amerika ülkelerinden Guatemala'da kalabalık bir cezaevinde çıkan isyanda ölenlerin sayısı 16'ya yükseldi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Elmer Sosa, çete üyeleri arasında çıkan kavgaya diğer mahkumların karışması sonucu meydana gelen isyanda, 16 mahkumun yaşamını yitirdiğini belirtti.

Sosa, "Gelinen noktada, biri ateşli silahla vurulan, diğerleri kesici aletlerle yaralanan 16 mahkumun hayatını kaybettiği tespit edilmiştir" bilgisini verdi.

Cezaevi Sözcüsü Rudy Esquivel, "Granja de Rehabilitacion Canada" adlı kapalı cezaevinde çıkan isyanda hiçbir mahkumun kaçmadığını açıkladı.

Polis yetkilileri, isyan sonrası delilleri karartmaya çalışan bir gardiyanın tutuklandığını ve cezaevinde ziyaret ile arama protokollerinin değişeceğini duyurdu.

Başkent Guatemala'nın 65 kilometre güneybatısındaki Escuintla kenti yakınlarında bulunan 600 yatak kapasiteli Granja de Rehabilitacion Canada cezaevinde 3 binden fazla mahkum kalıyor.

Halk arasında "Küçük Cehennem" adıyla bilinen cezaevi, daha önce de isyanlara sahne olmuştu. Cezaevi müdürü 2012'de vurularak öldürülmüştü. Dönemin Devlet Başkanı Otto Perez Molina, cezaevi müdürünün çeteler tarafından öldürüldüğünü açıklamıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler