YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Guardian'a göre, Erdoğan'ı bekleyen tehlike
Guardian'a göre, Erdoğan'ı bekleyen tehlike
29 Temmuz 2009 15:43
İngiliz Guardian'dan "Tek millet, tek bayrak" uyarısı!

İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian, Erdoğan'a Kürt açılımıyla ilgili uyarıda bulundu. Gazete açılımın kabul edilmesi halinde Atatürk'ün "tek millet", "tek bayrak" idolünün eskisi gibi olamayacağını ileri sürdü.


İngiliz The Guardian gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hayata geçirmek için harekete geçtiği Kürt açılımının kendi İslami görüşünü değil Kürt halkını ilgilendirdiğine dikkat çekti.


Kürt sorununun Türkiye'de 40 bin masum cana mal olduğunu yazan The Guardian, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın bu açılımdan yana olduklarını, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da Kürt sorununu Türkiye'nin modernleşmesini test ettiğine yönelik açıklamalarda bulunduğunu vurguladı. Açılımın içeriğine yönelik değerlendirmelerde bulunan gazete, bunun siyasi Kürt tutuklularına genel af, Kürt halkına geniş kültürel hakların tanınması ve Türkiye genelinde Kürt isimlerinin kullanılmasına yeşil ışık yakılacağına dikkat çekti.


Gazete ayrıca asker taşlayan çocukların mahkumiyetine izin veren yasanın da gözden geçirildiğini yazdı. Gazetede, PKK'nın bağımsız bir devlet emelinden vazgeçetiğini bunun yerine yerel hükümetlerin yapısının güçlendirilmesini istediği belirtiliyor.


Başbakan Erdoğan'ın soğukkanlılığına rağmen tereddüt yaşadığını yazan The Guardian, "Bu tereddütün bir nedeni de muhafazakar, seküler ve askeri kanattan gelen suçlamalar." dedi. Gazete, Kürt açılımına yönelik planın kabul edilmesi halinde Atatürk'ün 'tek millet', 'tek bayrak', idolünün de artık eskisi gibi olamayacağını vurguladı.


Son olarak Todays Zaman yazarı Şahin Alpay'ın makalesine işaret eden The Guardian, Alpay'ın, "Şimdi Türkiye'nin kendi kimlik politikasını insan haklarına, demokrasiye ve kültürel çeşitliliğe adapte etme zamanıdır." sözlerine dikkat çekti.


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler