YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Görüşme skandalı istifa ettirdi
Görüşme skandalı istifa ettirdi
25 Mart 2012 16:02
Başkakanla görüşme ayarlayacağını söyledi, 25 bin sterlin istedi. Skandal ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kaldı.

İngiltere Başbakanı David Cameron ile 250 bin sterlin bağış karşılığında görüşme ayarlayabileceğini söyleyen Muhafazakar Parti'nin mali işler başkan yardımcısı Peter Cruddas görevinden istifa etti.

"Bağış karşılığı görüşme ayarlama" skandalı, Sunday Times gazetesinin yaptığı gizli çekimle ortaya çıktı. Gizli görüntüde Cruddas, lobi faaliyeti yapan bir kişi ile yurtdışından gelen iki müşterisine 250 bin sterlin bağış karşılığı, işlerini güçlendirmek için Cameron ile görüşme ayarlayabileceği taahhüdünde bulunuyor.

Cameron, skandalın ortaya çıkmasının ardından bugün yaptığı açıklamada, "Cruddas'ın iddialarının kesinlikle kabul edilemez olduğu"nu söyledi. İngiltere Başbakanı, konuya ilişkin genel başkanı olduğu Muhafazakar Parti içinde soruşturma açılacağını da kaydetti.

Muhalefetteki İşçi Partisi ise skandala ilişkin, bağımsız bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini savunuyor.

Gizli çekimde Peter Cruddas, "250 bin sterlin bağışın Başbakan David Cameron ve Maliye Bakanı George Osborne'un katılacağı özel akşam yemeklerine 'premier ligi' girişi sağlayacağı"nı söylüyor.

Cruddas ile görüşen ve lobi faaliyeti yapan kişi ile yanındaki iki kişinin, kimliklerini gizleyen Sunday Times muhabirleri olduğu bildirildi. Sunday Times gazetesi, skandalı bugün manşetinden duyurdu. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler