YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Göçmen Türklere 'Nazi' tehdidi!
Almanya’da önümüzdeki hafta yapılacak seçimlere hazırlanan ve üyelerinin çoğunluğu Türk olan ilk göçmen partisi BIG’ye tehdit mektupları gönderildi. 
Göçmen Türklere 'Nazi' tehdidi!
16 Eylül 2013 / 17:11 Güncelleme: 17 Eylül 2013 / 00:16

Nazist görüşleri ile bilinen ırkçı parti NPD antetli ve imzalı tehdit mektuplarında, ‘Bütün göçmenlerin artık Almanya’yı terk etmeleri’ gerektiği yazıldı.

Almanya’da 22 Eylül’deki seçimlere katılacak olan ve çoğunlukla Türklerin üyesi olduğu BİG partisine Parti Berlin adaylarına ırkçı mektup gönderilidi Aşırı sağcı Almanya’nın Milliyetçi Demokratik Partisi (NPD) logosu taşıyan ve Jan Sturm adlı kişi tarafından imzlanan mektupta, Türk kökenli adayların Almanya’yı terk etmeleri isteniyor.

Alman etnisitesine mensup kimselere siyasi etkide bulunmanın insan hakları açısından ceza gerektiren bir durum olabileceği ileri sürülen mektupta, “Biz sizin göç ederek başka yere yerleşmenizi tercih ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. Zarfın için emektupla bir de temsili bir ‘’geri dönüş’’ uçak bileti konuldu.

Adayların ev adreslerine gönderilen mektubu alan BIG partisi Berlin eyalet teşkilatı Başkanı İsmet Mısırlıoğlu, yaptığı açıklamada, mektubun partinin Berlin adaylarına geldiğini belirterek, ‘’Posta pulu yapıştırılarak adrese teslim geldi. Belli kişilere gönderilmiş’’ dedi.

İmza: Kovma sorumlusu

BIG partisinin Tempelhof-Schöneberg seçim bölgesinin adayı Raşit Tanrıverdi de, NPD’nin kapatılmak istendiğini ancak içinde devletin adamları olduğu için zamanında kapatılamadığını şimdi de NPD üzerinden bir mesaj verilmek istendiğini savundu.

Mektubu imzlayan Jan Sturm’un imzasının yanında, ‘’Sizi Nasyonaldemokrat yurdunuza gönderme sorumlusu’’ ibaresi de dikkat çekti. Sturm’un bir dönem NPD’den Berlin Neukölln ilçesinin belediye meclisinde görev yaptığı belirtiliyor.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler