YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gn.Kur.Başkanı'ndan öz eleştiri
Gn.Kur.Başkanı'ndan öz eleştiri
25 Şubat 2010 13:04
Araştırmalardan halkın yüzde 75'inin orduda görev almak istemediği sonucunun çıkması üzerine Genelkurmay Başkanı açıklamalarda bulundu

Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, Russia Today televizyonuna verdiği özel röportajda ordunun imajının korunması konusunda bir kısım hataların yapıldığını kabul etti.

Devlet araştırma kuruluşu VTsIOM'un halkın yüzde 75'inin orduda görev almak istemediği yönündeki araştırmasını yayınlamasının ardından, Makarov da önemli açıklamalarda bulundu. Rusya'da Savunma Bakanı Yardımcısı olarak görev yapan Makarov'un iç politika ve siyasetle ilgili açıklamalarda bulunma yerine, ordunun yeniden yapılanma süreci ve dış tehdit algılamaları ile değerlendirmede bulunması dikkat çekti.

NATO'nun genişlemesi, füze kalkanı, Gürcistan ve profesyonel ordunun kurulması ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Rusya Genelkurmay başkanı, "Orduda yeniden yapılanma planlarının arkasında insanların çocuklarını askere gönderirken endişe etmemelerini sağlamak var. Ordu mensuplarının konut sorunlarını çözerek, ücretlerinde de artış sağlayarak bu mesleği prestijli hale getirebiliriz." dedi. Zorunlu görev yerine profesyonel ordu anlayışının ikame edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Makarov, henüz bu konuda da ilerleme sağlayamadıkları yönünde öz eleştiride bulundu.

"FÜZE KALKANINA UYGUN CEVAP VERİLİR"

NATO'nun genişlemesinin Rusya'nın yeni askeri doktrininde tehlike olarak görülmesi ile ilgili soruyu yanıtlayan Makarov, "NATO'nun doğuya doğru ilerleyişini dikkatle izliyoruz... Neden bunu yapıyorlar? Burada çapraşık bir durum var. Eğer biz tüm tehditlere karşı birlikte cevap vermeyi düşünüyorsak, bir birimize güvenmeli ve saygı duymalıyız. Rusya Federasyonu'nun sınırlarının yanı başında askeri bloğumuzu güçlendirmemeliyiz. Buna karşılık verilir." dedi.

Füze kalkanının Rusya açısından tehdit oluşturduğunu savunan Rus komutan, "Büyük olasılıkla Rusya'dan geleceği beklenen saldırılar için hava savunmasını güçlendiriyorlar. İran ve Kuzey Kore açıklamalarını inandırıcı bulmuyoruz. Füze kalkanının hedefinin Rusya olduğu konusunda büyük endişelerimiz var." ifadelerini kullandı. Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya kurulması planlanan füze kalkanında önce değişikliğe gidilmesi, ardın da Romanya, Bulgaristan ve Moldova ile ABD'nin görüşmeler yapması Moskova'da endişe ile karşılanıyor.

"İKİNCİ BİR SALDIRI SAAKAŞVİLİ'NİN SONU OLUR"

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin ordunun yeniden silahlandırıldığı yönündeki açıklamalarına değinen Makarov, "Kendisi öngörülemez bir insan. Rusya'da başkanlık seviyesinde Saakaşvili'nin persona non-grata ilan edilmesi çok doğru bir adımdı. Bölgede savaşı o başlattı. Sanırım ikinci bir girişimi kendisi için çok kötü sonuçlar doğurabilir." iddiasında bulundu.
Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler