YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gladio'ya sesiz sedasız tören
Gladio'ya sesiz sedasız tören
17 Ağustos 2010 21:32
İtalya'nın en tartışmalı siyasetçilerinden biri olan eski Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, devlet töreni yapılmaksızın sade bir törenle toprağa verilmeyi istedi.

Soğuk Savaş döneminde İtalya'nın gizli örgütü Gladio'nun en önemli ismi olarak tanınan Cossiga'nın, vasiyetnamesinde, ''Hep devletin hizmetinde oldum. Tabutumu İtalya ve de Sardinya bayraklarıyla örtün'' dediği öğrenildi.

Cossiga'nın naaşının Roma'daki Katolik yüksek öğrenim kurumlarından Sacro Cuore Üniversitesi'ndeki kilisede yarın TSİ 11.00-19.00 arasında halkın ve yetkililerin ziyaretine açık tutulacağı, ardından da doğum yeri olan Sardinya adasındaki Sassari kentine bağlı Chiaramonti beldesi yakınlarındaki Meilogu köyünde sadece aile bireylerinin katılımıyla yapılacak sade bir törenle toprağa verileceği açıklandı.

Cossiga'nın, ölümünden sonra teslim edilmek üzere Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Başbakan Silvio Berlusconi, Senato Başkanı Renato Schifani ve Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini'ye hitaben kaleme aldığı mektupların içeriği de ana hatlarıyla belli oldu. Basına sızan ilk bilgilere göre Cossiga, mektuplarda kendisinin vatan sevgisini dile getiren ifadelere yer verdi.

Cossiga'nın, vefatı sonrasında Cumhurbaşkanı Napolitano'ya iletilmek üzere 18 Eylül 2007'de kaleme almış olduğu mektupta, hayatı boyunca devlete ''sadakat ve de samimiyetle'' hizmet ettiğine değinerek, ''Sayın Cumhurbaşkanı, cumhuriyet olan bağlılığımı, millete sadakatimi, vatan aşkımı, benim doğum yerim Sardinya'ya olan sevgimi size de teyit etmek isterim. Ulusun birliğini simgeleyen makamda oturan sizlere en derin saygılarımı sunuyor ve de sevgili İtalyan halkına uzun yıllar hizmet etmenizi diliyorum'' ifadelerini kullandığı belirtildi.

Eski Cumhurbaşkanı Cossiga, Senato Başkanı Schifani'ye hitaben kaleme aldığı mektupta ise ''Sürekli sadık kaldığım cumhuriyetin hizmetçisi olmak benim için büyük bir onurdu. Yaşamım boyunca ulusa saygıyı ve vatanı sevmeyi esas aldım. Önce Mecliste, daha sonra da Senatoda milletin egemenlik hakkının temsilcisi olmaktan, Senatoda başkanlık yapmaktan büyük şeref duydum. Hükümet üyesi, başbakan ve de cumhurbaşkanı olarak sürekli devletin hizmetinde olmak benim için önemli bir ayrıcalıktı. Ancak vasiyetimde, devlet töreni yapılmadan, devlet ricalinin katılımı olmadan, sade bir cenaze töreniyle uğurlanmayı istedim'' ifadelerine yer verdi.

Cossiga, Vatikan'a bağlı Gemelli Polikliniği'nde dokuz gündür yoğun bakımda tutulmasının ardından, bugün kalp krizine yenik düşerek hayatını kaybetmişti. Siyasi hayatına gençlik döneminde Hristiyan Demokrat Partide başlayan Cossiga, İçişleri Bakanlığından Savunma Bakanlığına, Senato başkanlığından Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına kadar pek çok önemli görevlerde bulunmuş ve de pek çok tartışmalı konunun da baş aktörleri arasında yer almıştı.

Cossiga, cumhurbaşkanlığı esnasında, Soğuk Savaş döneminde İtalya'da olası bir komünist işgale karşı direnişi örgütleme gerekçesiyle kurulan NATO'ya bağlı gizli bir örgüt konumundaki Gladio'nun varlığının itiraf edilmesine şiddetle karşı çıkmıştı. Cumhuriyet savcılarının Gladio'nun varlığını ortaya çıkardıkları soruşturmayı uzun süre engellemeye çalışan Cossiga, 17 Temmuz 1990'da hükümet tarafından resmen feshedilen örgütün varlığının dönemin başbakanı Giulio Anderotti tarafından itiraf edilmesine de tepki göstermişti. Devam eden süreçte de Gladio'nun en önemli hamileri arasında yer alması nedeniyle İtalya'da pek çok kesim tarafından örgütün en önemli ismi ve  ''gladyatör'' olarak isimlendiriliyordu. AA

italyan mafyası hatırlarda...
 // ibrahim çelikoğlu
Bir zamanlar Dünyayı titreten,karşı gelenin birilyant yüzükle tabutu hazırlananları duyar ürperirdik.Suikast,bomba,uğuşturucu vs.hepsi,her pislik.Adamlar vesayetnamesinde "vatan uğruna"diyor.
Milliyetçiliğe dayandırıyor.Her ne olursa olsun diktatörlüğün,çiğ süt emmiş insan oğlunun elinden uzak tutulması insanlık görevidir.İnsan haklarına hizmettir....
17 Ağustos 2010 21:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler