YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Giyotin olsa daha iyi olurdu'
İspanyol yazar Arturo Perez-Reverte, "Geçmişte İspanya'da giyotin olsaydı, iyi olurdu" dedi.
'Giyotin olsa daha iyi olurdu'
26 Şubat 2010 / 18:06 Güncelleme: 26 Şubat 2010 / 18:13

Reverte, El Mundo gazetesinde yayımlanan demecinde, "Fransa'nın tersine, 18. yüzyılın sonunda İspanya'nın başkenti Madrid'in Puerta del Sol meydanında papazların, kralların ve asilzadelerin kafasını uçurmak için giyotin bulunmadığını" anlattı ve "Kral 4. Carlos, Kral 7. Fernando, bazı başpiskoposlar ve birkaç kişinin daha kafası kesilip sepete atılsaydı, İspanya tarihi çok ve iyi yönde değişirdi" ifadesini kullandı.

Yayımlanacak son romanı "El Asedio"yu tanıtan Reverte, öykünün İspanya'nın güneyinde bulunan Cadix liman kentinde geçtiğini, bu kentin, Napolyon ordusunun işgali altındayken "hür İspanya'nın başkenti" olarak anıldığını söyledi.

Cadix'te Fransız devriminin önemli prensiplerinden esinlenerek yazılan 1812 liberal anayasasının kabul edildiğini ifade eden yazar, "Şehrin Amerika kıtasındaki kolonilerle olan ilişkisi, ona özel bir konum veriyordu. Modern ve açık Cadix'in kapalı, karanlık, papazların, kralların, bakanların, tükenmiş, kokuşmuş asilzadelerin hüküm sürdüğü İspanya'nın geri kalan kısmıyla hiç alakası yoktu" diye konuştu. Reverte, yeni romanının, Cadix'in 1811 yılında Napolyon ordusu tarafından kuşatılmasını anlattığını belirtti.

İspanya'yı "tarihi açıdan hasta" olarak niteleyen Reverte, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun sosyalist hükümetinin hazırlayıp parlamentodan geçirdiği, ülkede sağ ve sol arasında tartışma yaratan, Franco döneminin kurbanlarının itibarını iade etmeyi öngören "tarihi bellek" yasasını da eleştirdi. Reverte, "1936-39 yılları arasındaki İspanyol iç savaşı sırasında vahşet ve eski diktatör Franco'nun baskıları, sadece dört faşistin ve iki generalin yaptıklarıyla açıklanamaz. 19. yüzyılda muhafazakar monarşinin iktidara dönmesini de göz önünde bulundurmak gerekir" ifadesini kullandı.

"Esas sorun, İspanya'nın yontulmamış bir ülke olması ve bununla zevkle övünmesi" diyen Reverte, "Tarihi bellek gibi yasaları oylarsanız, yontulmamış insanların eline tabanca vermiş olursunuz" diye konuştu. AA

Eski bir gazeteci olan Reverte, Kaptan Alatriste'nin maceralarını anlatan roman serisinin de yazarı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler