YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gerilla lideri devlet başkanı oldu
Gerilla lideri devlet başkanı oldu
01 Mart 2010 21:52
Eski gerilla lideri yeni devlet başkanı olarak göreve başladı.

Güney Amerika ülkesi Uruguay'da geçen kasım ayında yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan, solun adayı eski gerilla lideri Jose Mujica (74), yemin ederek görevine başladı.

Mujica'nın mecliste düzenlenen yemin törenine katılanlar arasında, Venezuella'nın solcu Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Kolombiya'nın muhafazakar Devlet Başkanı Uribe'nin yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da yer aldı.

Seçim kampanyası sırasında uzlaşmacı bir yönetim vadeden Mujica, ülkede 2005'e kadarki, 150 yıllık askeri ya da sağcı hükümetlerin ardından ikinci solcu devlet başkanı oldu.

Yemin törenine kravatsız olarak, mavi takım elbiseyle katılan Mujica, 1960'larda kurulan Amerikan destekli sağ kanat hükümetleri devirmek için silahlı eylemler düzenleyen Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin (Tupamaro) kuruluşunda yer almıştı.

Şimdi geçmişin ideolojilerini reddettiğini söylediği kaydedilen Mujica, önceki Devlet Başkanı Tabare Vasquez'in halkçı politikalarını sürdüreceği ve Latin Amerika'nın birleşmesi için çalışacağı taahhüdünde bulunmuştu.

Vazquez'in liderliğinde, gelir vergilerinden elde edilen kaynakların, işsizliğin azaltılması ve 18 yaşın altındakilerin sağlık hizmetlerine eşit ulaşım hakkı sağlanmasında kullanıldığı Uruguay, geçen yıl ekonomisi büyüyen birkaç Latin Amerika ülkesinden biri olmuştu.

Latin Amerika'nın birliğinin sağlanması için çalışacağına da söz veren Mujica'nın seçilmesi, bölgedeki, araları bozuk olan solcu ve muhafazakar hükümetler tarafından da geniş ölçüde memnuniyetle karşılandı.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton da yemin töreninden önce düzenlediği basın toplantısında, ''Sadece seçilen yeni devlet başkanını ve hükümeti kutlamak değil, aynı zamanda, hükümetin birleştiriciliğini ve muhalifleri bir araya getirmesini de alkışlamak istiyorum'' diye konuştu.  AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler