YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Geri sayım başladı! İşte Musul'daki ilk hedef
Geri sayım başladı! İşte Musul'daki ilk hedef
15 Ekim 2016 11:34
IKBY, Ninova Bekçileri ve Şii milis güçlerinden alınan bilgilere göre, olağan planlamada birkaç gün içinde başlaması öngörülülyor.

Irak'ın Musul kentini DEAŞ'ten kurtarmak için başlayacak operasyonda Irak ordusu, Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) güçleri, Şii milisler, Ninova Bekçileri ve ABD özel birlikleri yer alacak. Operasyon planında IKBY ile Şii milislerin çevre bölgeleri ele geçirmeleri, 1 ay sonunda da Irak ordusunun kent merkezine girmeye başlaması hedefleniyor.

IKBY, Ninova Bekçileri ve Şii milis güçlerinden alınan bilgilere göre, olağan planlamada birkaç gün içinde başlaması öngörülen operasyonda, DEAŞ'la çatışmalara katılacak unsurlar harekat bölgelerini paylaştı. 

ABD'nin koordine ettiği plana göre, Ninova ilinin merkezi konumundaki Musul'a yönelik operasyonun sevk ve idaresi Iraklı bir generalin başında olduğu Musul Operasyonlar Komutanlığı'nda olacak. 

- Kürt yönetimi 100 kilometre karelik alan hedefliyor

Kent merkezine en yakın cephe hatlarında olan IKBY'nin peşmerge güçlerinin, kentin doğusunda Hazr ve Guveyr, kuzeyinde Tel Üsküf ve El Hugne bölgelerinden saldırıya geçmesi bekleniyor. 

Kürt yönetimi, DEAŞ'ın işgalindeki Guveyr'den Kesik'e uzanan hattı örgütten geri almayı hedefliyor. 

Bağdat yönetimi ve IKBY arasındaki anlaşmaya göre, peşmergenin görevi bu hattı almasıyla son bulacak.

musul.png

NİNOVA BEKÇİSİ KUZEYDEN KATILACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 2015'ten beri Başika bölgesinde eğitilen Musullu savaşçılar, operasyona peşmerge güçlerinin bulunduğu hatlardan katılacak.

"Haşdi Vatani" olarak bilinen ve adını geçen Çarşamba "Ninova Bekçisi" olarak değiştiren yaklaşık 3 bin kişilik yerel güç, Musul Operasyonlar Komutanlığı bünyesinde hareket edecek. 

Irak ordusu ile Ninova Bekçisi Komutanı eski Musul Valisi Esil Nuceyfi arasında yapılan görüşmelerde, Başika'daki gücün farklı noktalara dağıtılmadan net bir plana sadık kalarak operasyona katılması kararlaştırılmıştı.

Nuceyfi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak ordusu ile görüşmelerini ve uzlaştıklarını anlatmıştı. 

- Irak ordusu ve Şii milisler

Peşmergenin doğudan ve kuzeyden merkeze yönelmesiyle Kayyare ilçesinde konuşlu Irak ordusu ve Şii milislerin (Haşdi Şabi) ilerlemesi başlayacak.

Şii milisler bir süre sonra yönlerini kuzeybatıya çevirip , Telafer ilçesine ulaşmaya çalışacak. 

Irak ordusu ayrıca, peşmergenin Hazr-Kesik hattını DEAŞ'tan alabilmesi halinde, aynı noktalardan kent girişine sokulacak. 

ABD'nin koordine ettiği plana göre, kent merkezine yalnızca Irak ordusu girecek. 

Operasyonun hedefi, 1 ay sonunda Irak ordusunun kentin girişine ulaşabilmesi.

Kayyare'deki hava üssünde konuşlu ABD özel birliklerinin karadan destek vereceği Irak güçleri için Amerikan hava unsurları DEAŞ'ı yoğun bombardımana tutacak.

DEAŞ İÇİN  SURİYE'YE KAÇIŞ KORİDORU 

Musul operasyonunda, DEAŞ militanlarının kenti terk etmesini teşvik etme gerekçesiyle, tüm yönler kuşatılıp batıdan Suriye sınırına çıkış açık tutulacak. 

Ancak bu durum Irak'tan gelecek militanların Suriye'ye yığılıp TSK'nın gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekatı'nı olumsuz etkileme riskini getiriyor.

AA muhabirine bilgi veren Türk güvenlik kaynakları, ABD yönetiminin Musul ve Rakka için eş zamanlı operasyona ikna edilmeye çalışıldığını ancak Washington'un tek başına Musul'a öncelik vermekte ısrar ettiğini anlatmıştı.

TELAFER'DE YENİ MEZHEP ÇATIŞMASI ENDİŞESİ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye, DEAŞ'ın yerlerinden ettiği Telaferli Sünni ve Şii Türkmenlerin evlerine dönmesine ve aralarında yaşanabilecek gerginliklerin önlenmesine destek veriyor. Ancak Türkiye, Telaferlilerin evlerine geri dönüşleri esnasında ilçeden olmayan Şii milislerin kente gelmelerinin olumsuz sonuçlara yol açacağı noktasında ABD yönetimine uyarısını yineliyor.

Irak'ta 2003'teki ABD işgalinin ardından patlak veren mezhep savaşları, halihazırda Haşdi Şabi çatısı altında yer alan bazı örgütlerce 2004-2005 döneminde Telafer’e de yayılmıştı.

GÜVENCEYE RAĞMEN PKK TEHDİDİ BİTMİŞ DEĞİL 

Terör örgütü PKK, Ağustos 2014’te DEAŞ'ı gerekçe gösterip Suriye üzerinden Irak'ın sınır ilçesi Sincar’a girmiş ve buraya yerleşmişti.

Şii milislerin çatı örgütü Haşdi Şabi içinde bine yakın militanı bulunan PKK'nın, Musul operasyonuna katılmaya çalıştığı biliniyor. 

Diplomatik kaynaklar, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, ABD'li yetkililerin Türkiye'ye, kendi harekat planlarında PKK'nın bulunmadığı konusunda güvence verdiğini bildirdi. 

Kaynaklar, buna karşın, PKK'nın Şii milislere Telafer konusunda destek vermek için harekete geçebileceğini, hakimiyet alanını genişletmeye çalışabileceğini, bu nedenle de örgütün dikkatle takip edildiği bilgisini paylaştı.


AA

 // Mustafa
Daeş kovulunca, Şii milisler ninova bekçilerine saldırır. "Pardon, sizi daeş sandık" derler...
15 Ekim 2016 17:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler