YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Geri çekilen Ukrayna askerlerini çiçeklerle karşıladılar
Geri çekilen Ukrayna askerlerini çiçeklerle karşıladılar
20 Şubat 2015 00:54
Ukrayna'nın doğusunda ateşkese rağmen çatışmaların yaşandığı Debaltseve'den geri çekilen Ukrayna askerleri, başkent Kiev'de çiçeklerle karşılandı.

Ayrılıkçıların saldırılarının giderek artması üzerine Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun talimatıyla, dün Debaltseve'den çekilen Ukrayna askerleri, bu gece başkent Kiev'e geldi. Bir süre dinlenmek üzere cephe gerisine dönen askerler, Kiev'deki tren istasyonunda aileleri ve yakınları tarafından çiçeklerle karşılandı.

Kiev'deki demiryolu istasyonuna gelen Ukraynalılar askerlere sevgi gösterilerinde bulunarak, askerlere çiçek verdi. Karşılama sırasında askerler ile aileleri arasında duygulu anlar yaşandı. Ukrayna bayraklarıyla karşılanan askerler, yakınlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Bazı Ukraynalılar da askerleri öven pankartlar açtı.

Taraflar arasında ateşkese rağmen, Luhansk ile Donetsk arasında köprü işlevi görmesinden dolayı ayrılıkçıların yoğun saldırıları üzerine, Ukrayna askerleri dün Debaltseve'den geri çekilmesi başlamıştı. Dün akşama kadar 2 bin 500 civarında Ukrayna askerinin kentten ayrıldığını açıklayan Ukrayna makamları, bugün akşam itibarıyla Debaltseve'deki tüm Ukrayna askerlerin kentten ayrıldığını duyurdu.

Resmi verilere göre, Debaltseve'deki çatışmalarda 22 Ukrayna askeri yaşamını yitirirken, 150'den fazla asker de yaralandı. 90 Ukrayna askeri ayrılıkçılar tarafından rehin alınırken, 82 askerden ise haber alınamıyor.

Debaltseve kasabası ayrılıkçıların elindeki iki büyük kent Donetsk ve Luhansk arasında köprü işlevi görmesi nedeniyle bölgede stratejik öneme sahip. Debaltseve, ayrıca Ukrayna ordusunun kontrolündeki batıya uzanan karayolu ve demiryollarının üzerinde yer alıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler