YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Generallerin yetkileri kısıtlanıyor
Generallerin yetkileri kısıtlanıyor
28 Haziran 2011 08:19
İngiltere Başbakanı David Cameron, Genelkurmay Başkanı, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlarının yetkilerini kısıtlamaya hazırlanıyor.

İngiliz ordusunun Genelkurmay Başkanı, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlarının Libya ve Afganistan operasyonları ile ilgili hükümete yönelttiği eleştiriler sonrasında, İngiltere Başbakanı David Cameron bu komutanların yetkilerini kısıtlamaya hazırlanıyor.

Genelkurmay Başkanı Peter Wall'un İngiliz askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin planlandığı 2015 yılından sonraya sarkabileceğini söylemesinin ardından Deniz ve Hava kuvvetleri komutanlarının İngiliz ordusunun Libya operasyonuna devam etmekte artan maliyet nedeniyle zorlanacağına dair açıklamaları Cameron'u kızdırdı. Cameron'un, Genelkurmay Başkanı Wall, Hava Kuvvetleri Komutanı Simon Bryant ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Mark Stanhope'u, Londra'nın askeri stratejisini belirlemekle sorumlu Savunma Heyeti'ndeki görevlerinden bu hafta içinde alacağı belirtiliyor. Hükümet ve komutanlar arasındaki gerginliğe geniş yer veren İngiliz basını da Cameron'u destekliyor. Financial Times konuyla ilgili haberinde "İngiltere'nin üst düzey subayları, son yıllarda, kamuoyuna seslenmeye çok hevesliler. Bu yolla mesleklerine duyulan saygıyı kullanabileceklerini düşünüyorlar." ifadelerini kullandı. Ekonomik tedbirler çerçevesinde askeri harcamaları kısıtlayarak orduyu küçülten Cameron, komutanların endişelerini anladığını fakat bu konularda toplum önünde konuşmanın kendi görevi olduğunu hatırlatmıştı. İngiliz Başbakan askerlerin açıklama yapmalarından duyduğu rahatsızlığı "Konuşmayı bana bırakın, savaşmaya bakın.'' ifadeleriyle dile getirmişti.

Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler