YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
General Asiri: "Operasyonun durdurulacağı anlamına gelmiyor"
General Asiri: "Operasyonun durdurulacağı anlamına gelmiyor"
21 Nisan 2015 01:26
Yemen'e yönelik hava harekatını yürüten koalisyonun sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, operasyonun yeni bir aşamaya girdiğini belirterek, "Yeni aşama operasyonun durdurulacağı anlamına gelmiyor ancak iş dağılımı olacak" dedi.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki hava üssünde basın toplantısı yapan Asiri, "Kararlılık Fırtınası" operasyonunun stratejisinde bir değişiklik olmadığını ifade ederek, hava güçlerinin dün 128 uçuş gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Hedeflerini gerçekleştirme yolunda devam eden operasyonun yeni bir aşamaya girdiğini bildiren Asiri, "Yeni aşama operasyonun durdurulacağı anlamına gelmiyor ancak iş dağılımı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Asiri, "Operasyonun aşamalarından söz ederken, Yemen'de meşruiyeti geri getirmenin yanı sıra Husi militanların askeri gücü elinde tutarak Yemen halkına zarar vermelerini ve komşu ülkelere karşı tehdit oluşturmalarını engelleme yönünde belirlenen stratejik hedefleri kastediyoruz. Her aşamanın belirli hedef ve ölçüleri vardır. Bu, sonraki aşamaya da hazırlıklı olmaktır" diye konuştu.

Gelecek aşamada, Husi militanlarının ilerleyişinin önüne geçileceğini, sivillerin korunacağını ve insani yardım çalışmalarının hedefleneceğini aktaran Asiri, şunları kaydetti:

"Suudi Arabistan'ın Necran bölgesinde dün sınır birliklerine intihar saldırısı düzenlendi. İntihar cemaatinin bireyleri, Suudi Arabistan sınırında ölürlerse şehit olup cennete gideceğine inanıyor. Necran'daki saldırıda sınır muhafızlarından biri şehit oldu ve saldırganlar bastırıldı. Her türlü gücü kullanarak, sınırlarda çıkarmaya çalıştıkları olayları engelleyeceğiz."

Asiri, Yemen'e yönelik insani yardımlara ilişkin ise "Havalimanlarına inen uçakların belirlenen zamana uymaları önemli. Sınır Tanımayan Doktorlar adlı kuruluşa ait uçak, saat 06.00'da Sana Havalimanı'ndan kalkması gerekirken, Husi militanların çıkardığı zorluklar nedeniyle daha kalkamadı. İnsani yardım olarak gıda taşıyan gemilere de koordinasyon içinde izin veriliyor" ifadelerini kullandı.

Koalisyon güçlerinin, ülkenin güneyindeki Aden vilayetinde, Husi Ensarullah hareketi militanlarına karşı savaşan Direniş Komiteleri'ne destek vermeye devam ettiğini anlatan Asiri, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda Direniş Komiteleri, dışarıdan gelen yardımların kesilmesinden sonra Husi militanlarını Aden'in Hurmekser, El-Mualla ve Kreyter semtlerinde kıstırıyor. Taiz kentinde de Direniş Komiteleri'ne hava güçlerinin verdiği destekler sürüyor. Başkent Sana'nın Fec Attan bölgesinde balistik füzelerin bulunduğu yer bombalandı ve şiddetli patlamalar meydana geldi. Patlamaların şiddeti, daha çok silah ve patlayıcının var olduğunu gösteriyor."

"Koalisyon güçleri, yasak füzeler ile akıllı bombalar kullanıyor"

Husilerin kontrolündeki Yemen resmi haber ajansı SABA'da yer alan habere göre, Husi Ensarullah hareketi sözcüsü Albay Şeref Lokman, "Koalisyon güçleri, uluslararası anlaşmalara göre yasak olan füzeler ve akıllı bombalar kullanarak soykırım yapıyor" iddiasında bulundu.

Başkent Sana ve diğer illere yapılan hava saldırıları nedeniyle yerleşim yerlerinin kapsamlı yıkıma maruz kaldığını savunan Lokman, "Başkent Sana'nın Fec Attan bölgesine yasak silahlarla düzenlenen hava saldırısında 30'dan fazla kişi öldü, yaklaşık 350 kişi yaralandı. İlk belirlemelere göre, yaşanan can kayıplarının yanı sıra saldırının düzenlendiği Fec Attan'da 25 kilometrelik alan zarar gördü" diye konuştu.

Suudi Arabistan liderliğinde 26 Mart'ta başlayan "Kararlılık Fırtınası" operasyonunun başarısız olduğunu öne süren Lokman, "Yerleşim yerlerine tekrar tekrar yapılan saldırılara anlam veremiyorum" ifadesini kullandı.

 

aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler