YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
General Asiri: "Husileri tamamen durdurmaya çalışıyoruz"
General Asiri: "Husileri tamamen durdurmaya çalışıyoruz"
17 Nisan 2015 23:05
Yemen'e yönelik hava harekatını yürüten koalisyonun sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, hedef seçme aşamasında olduklarını ve Husi militanları tamamen durdurmaya çalıştıklarını söyledi.

Asiri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki hava üssünde yaptığı basın açıklamasında, "Paralel ve dengeli olarak Husi militanların yerlerinin vurulmasına yönelik çalışmalarımızla, Husilerin bir daha örgütlenmemesini hedefliyoruz" diye konuştu.

Husi Ensarullah hareketi militanlarına yönelik hava saldırılarının "gidişatının iyi yönde" olduğunu söyleyen Asiri, Halk Komiteleri'nin de ilerleme katettiğini ve onlarla iletişim halinde olduklarını belirtti.

"Bu çalışmanın, sabra ihtiyacı var. İmkan ve zamanımız sınırlı olmadığı için acelemiz yok. Operasyon, hedefler gerçekleşinceye kadar devam edecektir" diyen Asiri, "Husi militanlarının yoğun olduğu güneydeki Zencebar bölgesindeki Halk Komiteleri ile koordinasyon içerisinde bazı hedefler bombalandı ve komitelerin ilerlemesi sağlanmış oldu" ifadelerini kullandı.

Yemen'e izinsiz iniş yapan bir uçağı, kalkıştan sonra Suudi Arabistan'a indirttiklerini dile getiren Asiri, uçağın hangi ülkeye ait olduğunu belirtmeksizin şunları kaydetti:

"Koalisyon yönetimi, uçakların selameti için daha önce Yemen havalimanlarına iniş ve kalkışlara izin verecek bir birim kurduğunu açıklamıştı. İzin alanlardan, zamanlarına riayet etmelerini bekliyoruz. İzni bulunmayan bir uçak uyarılara rağmen Sana Havalimanı'na iniş yaptı. Ancak söz konusu uçak, dönüşü sırasında Suudi Arabistan'ın batısındaki Gizan Havaalanı'na iniş yapmaya zorlandı ve şu anda soruşturmaya tabi tutuluyor."

"Saldırılar, onur ve özgürlük ruhunu canlandırdı"

Husi Ensarullah hareketi sözcüsü Albay Şeref Lokman da "Saldırılar, Yemenlilerde daha önce benzeri olmayan onur ve özgürlük ruhunu canlandırdı. Koalisyonda yer alan ülkelerin zamanı geçmeden bunu idrak etmeleri gerekir" dedi.

Husilerin kontrolündeki Yemen resmi haber ajansı SABA'da yer alan habere göre Lokman, koalisyon güçlerinin hava saldırılarına ilişkin, "Saldırılardan her gün zarar gören Yemen halkına boyun eğdirmek mümkün olmayacak" diye konuştu. 

"Kararlılık Fırtınası" operasyonunu yürüten koalisyonu, "acımasız düşman" olarak nitelendiren Lokman, "Saldırılar, Yemenlilerde daha önce benzeri olmayan onur ve özgürlük ruhunu canlandırdı. Koalisyonda yer alan ülkeler, zamanı geçmeden bunu idrak etmeleri gerekir" diye konuştu.

Ülkenin orta kesiminde yer alan Taiz vilayeti ile güney kentlerindeki silahlı çatışmalara da değinen Lokman, "Kahraman ordu birlikleri ile Husi Ensarullah mensuplarının, ülkeyi, Yemen ve halkına komplolar kurmak için koalisyon ülkeleri tarafından tayin edilen çetelerden temizlemeleri an meselesi" ifadesini kullandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler