YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay Başkanına 3 yıl hapis
Genelkurmay Başkanına 3 yıl hapis
18 Kasım 2011 18:16
Sri Lanka mahkemesi, eski genelkurmay başkanı Sarath Fonseka'yı 3 yıl hapse mahkum etti.

Sri Lanka Yüksek Mahkemesi, Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa'nın erkek kardeşiyle ilgili asılsız iddialar ortaya atmaktan suçlu bulunan eski genelkurmay başkanı Sarath Fonseka'yı 3 yıl hapse mahkum etti.

El Cezire'nin haberine göre, Rajapaksa'ya karşı 2010 yılındaki seçimlerde aday olan Fonseka, Devlet Başkanı'nın kardeşi, Savunma Bakanı Gotabhaya Rajapaksa hakkında, teslim olmak istedikleri dönemde Tamil gerillalarının liderlerini öldürme emri verdiği yolunda söylentiler yaymaktan suçlu bulundu.

Fonseka, malzeme alımında askeri prosedürleri atlamak ve damadının yapılan anlaşmalarda yer almasını sağlamaktan halihazırda 30 aylık hapis cezasını çekiyor.

Sri Lanka'da geçen yıl ocak ayında yapılan devlet başkanlığı seçiminde Rajapaksa'nın rakibi olan Fonseka, seçimi kaybetmesinin ardından 8 Şubat'ta askeri mahkemece tutuklanmıştı.

Sri Lanka'da 25 yıl süren iç savaş sırasında müttefik olan ve ülkelerinde kahraman olarak görülen Rajapaksa ve Fonseka'nın arası iç savaşın sona ermesinden birkaç ay sonra bozulmuştu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler