YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gelecek yıl milyonlarca kişi işsiz kalacak"
"Gelecek yıl milyonlarca kişi işsiz kalacak"
"Gelecek yıl milyonlarca kişi işsiz kalacak"
25 Kasım 2008 / 07:50 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ABD başkanlığına seçilen Barack Obama, ülkenin tarihi boyutlarda bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu belirterek, finans sisteminin istikrara kavuşturulması ve ekonominin yeniden rayına oturtulması için ne gerekiyorsa yapılacağı sözünü verdi.


Obama, Chicago'da düzenlediği basın toplantısında, ekonomi kurmaylarını tanıtırken, beklendiği gibi Hazine Bakanlığı'na Federal Merkez Bankası Fed'in New York şubesi başkanı Tim Geithner'i aday göstereceğini, Ulusal Ekonomi Konseyi'nin başına da eski hazine bakanı Lawrence Summers'i getireceğini açıkladı.


En kısa sürede harekete geçilmemesi durumunda ABD'de gelecek yıl milyonlarca kişinin işini kaybedeceğini anlatan Obama, kaybedecek bir saniye bile olmadığını söyledi.


Mevcut ekonomik krizin sadece ABD'yi sarsmadığını ve küresel nitelik taşıdığını belirten Obama, dünyanın krizle birlikte mücadele etmek zorunda olduğunu ve geniş bir uluslararası deneyimi bulunan Geithner'in, hazine bakanlığı için en iyi isim olduğunu kaydetti.


Obama, ABD'nin mevcut durumu aşabilmesi için hem Wall Street'teki finans krizini, hem de reel ekonomide patlak veren krizi çözmek zorunda olduğunu ve kendisinin de bunu hedeflediğini bildirdi.


OBAMA, HAZİNE BAKANLIĞI İÇİN GEİTHNER'İ ADAY GÖSTERDİ


ABD'nin yeni başkanı Barack Obama, Hazine Bakanlığı için Timothy Geithner'i aday gösterdi.


New York Merkez Bankası Başkanı olan Geithner, Başkan George W. Bush yönetimi ile ekonomik krizi aşmak için çalışıyordu. Obama, Geithner'in krize "yegane bir bakış açısı" getirdiğini belirtti. Obama, Milli Ekonomi Konseyi'ne Lawrence Summers'i getirdi.


Chicago'da ekonomi takımını tanıtan Obama, son gelişmeler ile "tarihi bir ekonomik kriz" ile karşı karşıya olduklarına daha da anladıklarını kaydetti. Olumsuz bir öngörüde bulunan Obama, "Pek çok uzman, gelecek yıl milyonlarca kişinin işsiz kalacağı öngörüyor." diye konuştu. Siyahi başkan, ekonomi takımının "sağlam kararlar vereceğini ve yeni bir düşünce getireceğini" kaydetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler