YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'ye son günlerin en büyük saldırısı
Gazze'ye son günlerin en büyük saldırısı
16 Temmuz 2014 15:57
İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nde bulunan Filistin hükümeti İçişleri Bakanlığı binasını bombaladı. Hamas'ın lider kadrosuna ait evlerin de bulunduğu 35 bina vuruldu.

İsrail savaş uçaklarının bombaladığı Gazze Şeridi'ndeki Filistin hükümeti İçişleri Bakanlığı binasında ciddi hasarın meydana geldiği belirtildi.

İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda, aralarında Hamas’ın lider kadrosuna ait evlerin de bulunduğu 35 binanın hedef aldığı bildirildi.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, İsrail'in saldırılarında, Hamas Siyasi Büro Üyesi Mahmud ez-Zehhar, Hamas Milletvekili İsmail el-Eşkar, eski Gazze hükümeti İçişleri Bakanı Fethi Hammad ile Filistin Yasama Konsey Yardımcısı Cemile eş-Şandi’nin evleri bombalandı.

İsrail savaş uçakları, Zehhar'ın Gazze'nin güneyinde bulunan evine 3 füze attı. Saldırıda, Zehhar'ın evinin tamamen yıkıldığı, çevre binalarda da ciddi hasar meydana geldiği ifade edildi.

Gazze'de görevini fiili olarak yürüten eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını belirtirken, emniyet kaynakları, Zehhar'ın evinin muhtemel saldırılardan korunmak için bir süre önce boşaltıldığını kaydetti.

İsrail saldırılarında, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde 12, orta kesiminde 8, güneyi ile Gazze kentinde 15 olmak üzere 35 evin hedef alındığı kaydedildi.

Vefa Hastanesi bombalandı

Öte yandan, İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde yaşlılar için rehabilitasyon merkezi olarak kullanılan Vefa Hastanesi'ni, boşaltılması yönünde çağrı yaptıktan kısa süre sonra bombaladı.

Vefa Hastanesi Müdürü Nesmen el-Aşiy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail topçu birlikleri tarafından düzenlenen saldırıda, ölü ve yaralı olmadığını dile getirdi. İsrail'in saldırıdan önce hastanenin tahliye edilmesini istediğini belirten Aşiy, "İsrail ordusunun bu talebi tarafımızdan reddedildi. Hastalar, hastaneden ayrılmayı kabul etmiyor, biz de görevimize devam edeceğiz" dedi.

İsrail Güvenlik Kabinesi Toplantısı sona erdi

Öte yandan, dün akşam saatlerinde düzenlenen İsrail Bakanlar Kurulu Güvenlik Kabinesi toplantısının 4 saat süren görüşmelerin ardından sona erdiği belirtildi.

Haaretz gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun başkanlığında gerçekleşen toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Toplantıda, Hamas ve Filistinli grupların Mısır'ın sunduğu ateşkes teklifini kabul etmemesi ve İsrail'in bu konuda izleyeceği politikanın görüşülmesi bekleniyordu.  

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, bu olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye operasyon başlattığını duyurmuştu.

İsrail ordusu, dün Gazze’ye yönelik saldırılarını askıya aldığını bildirmiş ancak daha sonra Hamas’a yönelik yeni askeri operasyon başlattığını açıklamıştı.

Gazze'den atılan 4 roket etkisiz hali getirildi

Gazze'den atılan 4 roketin Tel Aviv semalarında “Demir Kubbe” savunma sistemi ile etkisiz hale getirildiği bildirildi.

İsrail ordusunun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Gazze'den Tel Aviv'e atılan 4 roketin "Demir Kubbe füze savunma" sistemi tarafından havada imha edildiği ileri sürüldü.

Ordu ayrıca yaptığı açıklamada, "Koruyucu hat" adı altında başlattıkları operasyonlardan bu yana, Gazze'den İsrail'e bin 260'dan fazla roket atıldığını iddia etti.

Açıklamada, roketlerden 984'ünün İsrail topraklarına düştüğü, 225'inin, "Demir Kubbe füze savunma" sistemi tarafından havada imha edildiği belirtilirken, diğer roketler hakkında bilgiye yer verilmedi.

İsrail'de 9 yaralı

Öte yandan, İsrail Kızıl Davut Yıldızı Kurumu, Gazze'den roket atılması sonucu 9 İsraillinin yaralandığını duyurdu.

Kurumun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Kızıl Davut Yıldızı ekibi hafif yaralanan 9 kişinin tedavisi için olay yerine gitti" denildi. Açıklamada, yaralıların bulunduğu mekana ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler