YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'ye bir gemi de ABD'den
ABD'de, İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı deniz ablukasını yıkmak kırmak amacıyla bir gemi seferi düzenlenmesi için hazırlık yapıldığı bildirildi.
Gazze'ye bir gemi de ABD'den
25 Temmuz 2010 / 14:12 Güncelleme: 25 Temmuz 2010 / 14:20

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, sefer için gemi satın alınması amacıyla yürütülen kampanyaya destek verenlerden birinin de ABD Başkanı Barack Obama'nın yakın arkadaşı, Columbia Üniversitesindeki Filistinli tarih profesörlerinden Raşid Halidi olduğunu yazdı.

Gazete, kampanyayı yürütenlerin gemiye Obama'nın kitaplarından birinin adı olan "Umudun Cesareti" adını vermeyi planladıklarını ve bu seferin önümüzdeki sonbahara yetiştirilmek istendiğini belirtti.

Habere göre, ABD'de Filistin yanlısı kesim arasında dolaşan bir e-postada, söz konusu kampanyayla önümüzdeki ay yaklaşık 40-60 kişiyi taşıyabilecek bir gemi ile diğer işletme giderlerinin finansmanı için en az 370 bin dolar toplanmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Söz konusu e-postada geminin, Avrupa, Kanada, Hindistan, Güney Afrika ve Ortadoğu'dan İsrail'in deniz ablukasını kırmak amacıyla yola koyulması beklenen gemilerin seferine katılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

ABD'de 2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde de ismi geçen ve Obama'nın arkadaşı olması nedeniyle Cumhuriyetçilerin hedefi haline gelen Raşid Halidi ise Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, gemiye sonuçta ne isim verileceğini bilmediğini ifade etti.

Halidi, "Umudun Cesareti" adı verilerek, Beyaz Saray'ın sıkıntıya sokulmaması gerektiğini söyledi.

ABD'de doğmuş Filistinli bir mülteci ailenin üyesi olan Prof. Raşid Halidi, gemiyle ilgili finansman kampanyasına katıldığını söylemekle beraber, gemi yolcuları arasında bulunmayacağını belirtti.

Halidi, planlanan gemi seferinin Amerikalıların dikkatini Gazze üzerine çekmeyi amaçladığını kaydetti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler