YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Gazze'nin yeniden imarı için 474 milyon dolara ihtiyaç var'
'Gazze'nin yeniden imarı için 474 milyon dolara ihtiyaç var'
28 Mart 2016 18:46
BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) sözcüsü Hasene, "Gazze'nin yeniden imarı projesini tamamlamak için 474 milyon dolara ihtiyacımız var" dedi.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) sözcüsü Adnan Ebu Hasene, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze'nin yeniden imarı için donör ülkelerin vadettiği rakamları vermesini temenni ettiklerini belirterek, "Ajansın imar ve restore çalışmaları için talep ettiği 724 milyon doların, 250 milyonu karşılandı. 

Gazze'deki Filistinli sığınmacıların Temmuz 2014'teki son saldırılarda kısmi ya da tamamı hasar görmüş yapıların yeniden imarı projesinin tamamlanması için 474 milyon dolara ihtiyacımız var." dedi. 

UNRWA tarafından geçen ay yayımlanan rapora göre, Gazze'de saldırıların düzenlediği 2014'ten bu yana sadece 41 evin inşası tamamlandı.

Gazze'nin yeniden imarı için Batılı ve Arap ülkeler, Ekim 2014'te 5,4 milyar dolar yardımda bulunma sözü vermişti. Bu meblağın yarısına yakını imar projelerine diğer yarısı ise Filistinlilerin ihtiyaçlarına tahsis edilmişti. Filistin İskan Bakanlığı'nın verilerine göre şu ana kadar bu yardımlardan sadece yüzde 30'u ödendi. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler