YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazzeli gençlerden İsrail'e "yaş" tepkisi
Gazzeli gençlerden İsrail'e "yaş" tepkisi
06 Ekim 2014 16:21
İsrail'in, yıllar sonra Gazzelilere verdiği Mescid-i Aksa’yı ziyaret izninde, "60 yaş üzeri" şartı, gençleri üzüyor.

Bugüne kadar Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı göremeyen gençler, ziyaretin "yaşla" sınırlandırılmamasını talep ediyor.

22 yaşındaki Ammar Mesud, Kudüs’e gidip Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmeyi çok arzuladığını ifade etti.

İsrail'in "yaş" kısıtlamasına tepki gösteren Mesud, "Saçlarıma aklar düşseydi, Aksa’yı görme ve içerisinde namaz kılma rüyamı gerçekleştirebilecektim” dedi.

Aksa’yı ziyaret edebilmek için "40 yaş daha büyük olmayı" temenni ettiğini ifade eden Rana Emin (20) de çocukluğundan beri Kudüs’e gidip, Aksa’da namaz kılmayı hayal ettiğini dile getirerek, yıllar sonra gelen iznin şarta bağlanmasını eleştirdi.

Ahmed Ebu’l-Hayr (23) da “Bazı fotoğraflar ve televizyondaki görüntüler dışında ne Kudüs’ü ne de Aksa’yı biliyorum. Sadece 60 yaş üstü Filistinlilere izin verilmesi büyük zulümdür. Bu durumda rüyamızı gerçekleştirmek için yaşlanmamızı beklemekten başka çaremiz yok” ifadesiyle tepkisini dile getirdi.

İsrail’in Batı Şeria ile Gazze Şeridi arasındaki koridoru her yaştaki Filistinliler için yeniden açtığı hayaliyle yaşadığını ifade eden 24 yaşındaki Sa’d Zeynuddin de “Neden sadece yaşlılara izin veriliyor? Bizi Batı Şeria’ya ulaştıran güvenli koridoru istiyoruz” diye konuştu.

Gazzelilerin 2007'den bu yana Kudüs'e geçişine izin vermeyen İsrail'in, Kurban Bayram'ında, bu konuda Filistinlilere kolaylık sağlama kararı aldığı, bu kapsamda pazar gününden çarşambaya kadar, her gün Gazze'den 60 yaşın üzerindeki 500 kişinin Mescid-i Aksa'ya gitmesine izin verileceği açıklanmıştı.

Birinci dereceden akrabalarını ziyaret etmeleri için de Gazze'den Batı Şeria'ya, Batı Şeria'dan Gazze'ye 500'er kişinin geçmesine imkan tanınacağı ifade edilen açıklamada ayrıca Gazze'den 200 iş adamının Ben Gurion Havaalanından yurt dışına çıkmalarına müsaade edileceği duyurulmuştu.

Bu çerçevede dün ve bugün Gazze'den yaklaşık 500'er kişi, Mescid-i Aksa'da namaz kılmak için Kudüs'e geçmişti.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler