YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'deki sivil ölümlerinin de kınanması istendi
Gazze'deki sivil ölümlerinin de kınanması istendi
Gazze'deki sivil ölümlerinin de kınanması istendi
07 Mart 2008 / 11:14 Güncelleme: 07 Mart 2008 / 00:00

BM Güvenlik Konseyi dün akşam Kudüs'te din okuluna yapılan ve saldırgan dahil 9 kişinin öldüğü
saldırıyı kınayamadı.
        
Konsey, Kudüs'teki saldırının ardından ABD'nin çağrısıyla acil olarak toplandı. Ancak Libya'nın, Konseyin sadece Kudüs saldırısını değil Gazze'de sivillerin ölümünü de kınaması gerektiğini belirterek saldırının tek başına kınanmasına karşı çıkması üzerine Konsey kınama
bildirisi yayınlayamadı.
        

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dan Gillerman yaptığı açıklamada ''Libya'nın terörün ne olduğunu iyi bilen bir ülke olarak tüm dünyanın kınadığı terör saldırısını kınayamaması nasıl bir ülke olduğunu gösteriyor. Libya terör ülkesi olarak bu terör saldırısını kınayamadı.  Libya'nın BM ve Güvenlik Konseyi üyesi olarak meşruluğu nerede?'' dedi.
        

 Gillerman, Libya'nın Konsey'i bloke ettiğini ve ''teröristlerin Konseye  sızdığını'' iddia ederek ''bu, Konsey için acı bir gündür'' diye konuştu.
        

 Libya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Atilla Ömer Mübarek ise,  Libya'nın BM Güvenlik Konseyine BM üyelerinin neredeyse tamamının oyunu alarak seçildiğini belirterek ''asıl İsrail'in rejimi terör rejimidir''  diye konuştu.
        

Mübarek ''Konsey üyeleri olarak hepimiz saldırıyı kınadık, ama Konsey bu konuda bir bildiri yayınlayacaksa bu dengeli olmalı ve Konsey hem Gazze'deki hem de Kudüs'teki ölümleri kınamalıdır'' dedi.
        

ABD Büyükelçisi Zalmay Halilzad da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Konsey olarak bir anlaşmaya varamadık, çünkü Libya başka 1-2 üyenin de desteğiyle bu saldırıyı tek başına kınamak istemedi, bu saldırıyı başka  konulara bağlamak istedi'' dedi.
        

 Halilzad, ''dini bir okulda öğrencileri öldürmenin askeri operasyon sonucu istemeden sivillerin ölümüne yol açmaktan farklı olduğunu'' söyledi.
        

 Konseyin dönem başkanı Rus Büyükelçi Vitali Çurkin de, ''insanların bir dini okula gidip orada okuyan öğrencilere ateş açması kesinlikle terör  eylemi ve kınanmalıydı'' diye konuştu.
        

Konsey geçen haftalarda Libya'nın Gazze'deki insani durumu ve İsrail
 ordusunun operasyonlarını kınamasını isteyen bir bildiri taslağı üzerinde de anlaşmaya varamamıştı.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler