YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'deki Kassam Tugayları askeri geçit töreni düzenledi
Gazze'deki Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze saldırılarının birinci yılı etkinlikleri çerçevesinde Gazze'de askeri geçit töreni düzenledi.
Gazze'deki Kassam Tugayları askeri geçit töreni düzenledi
09 Temmuz 2015 / 02:30 Güncelleme: 09 Temmuz 2015 / 09:07

Kassam Tugayları'nın yüzlerce mensubu, askeri üniformalar ve silahlarıyla Gazze caddelerinde dolaştı. Etkinlik çerçevesinde Kassam Tugayları'nca ayrıca Gazze'nin orta kesimindeki Filistin meydanında bir hatıra anıtının açılışı da yapıldı.

Anıt, İsrail ordusuna ait bir askeri personel taşıyıcının ortasından yükselen devasa bir elden oluşuyor. Askeri personel taşıyıcının ortasından yükselen el 3 zincir taşıyor. Zincirlerden birinde Kassam Tugayları tarafından esir alınan İsrail askeri Şaul Aaron'un ismi ve sicil numarası, diğer 2'sinde de soru işareti bulunuyor.

Filistinli aktivistler, sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımlarında, soru işareti taşıyan 2 zincirin Kassam Tugayları'nın elinde 2 İsrail askerinin daha esir bulunduğuna işaret ediyor olabileceğini dile getirdi.

Yeni teknoloji ile yapılmış iki füze

İsrail'in Gazze'ye geçen yıl 7 Temmuz'da başlattığı saldırının birinci yılı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında konuşan Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, yeni ürettikleri gelişmiş özelliklere sahip füzelere, İsrail'in saldırılarında hayatlarını kaybeden Kassam liderlerinden Muhammed Ebu Şemmale "SH" ve Raid el-Attar "A" ismini verdiklerini belirtti.

Ebu Ubeyde, "Bugün biz bazı mütevazi ürünlerimizi açıklıyor ve duyuruyoruz. Bu füzelerin etkinliği ve çalışması konusundaki değerlendirmeyi zamana bırakıyoruz" dedi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in 7 Temmuz 2014'te Gazze'ye başlattığı saldırılar esnasında Şucaiyye Mahallesi girişinde bulunan İsrail ordusunun Golani Tugayı'na bağlı tank taburuna düzenlediği operasyonda 13 askeri öldürdüğünü, taburda görevli Aron Şaul'un ise "esir" alındığını duyurmuştu. İsrail ise bu kişinin öldüğünü iddia ediyor.

İsrail'in 7 Temmuz'da Gazze’ye başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarında çoğu kadın ve çocuk 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda ayrıca 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü. BM istatistiklerine göre, yaklaşık 500 bin kişi okullara sığınmak zorunda kaldı.

İsrail tarafında ise 66 asker, 4 sivil ve bir yabancı uyruklu işçi olmak üzere 71 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler