YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'de yasa dışı göç sorunu
Gazze'de yasa dışı göç sorunu
10 Ekim 2014 19:18
Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi (Euro-Mid), Gazzeli gençleri, yasa dışı yollardan göçün tehlikeleri konusunda bilinçlendirmek amacıyla kampanya başlattı.

Merkezi İsviçre'de bulunan Gözlemevi'nin Müdürü Rami Abdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gençleri, yasa dışı göçün tehlikeleri konusunda bilinçlendirmek için "Hayatın bir karardır" adı altında kampanya başlattıklarını belirtti.

Kampanyayı, Avrupa'ya göç eden gençlerin sayısındaki artış üzerine başlattıklarını aktaran Abdu, "Göç edenler, insan kaçakçıların istismarından, denizde boğulmaya varan tehlikelerle karşı karşıya kalıyor, gitmek istedikleri Avrupa ülkelerinin çoğunda da hayal ettikleri gibi iyi muamele görmüyor" dedi.

Abdu, kampanyanın ilk adımı olarak Gazze sokaklarında konuyla ilgili afişler astıklarını, ilerleyen süreçte de yasa dışı göçün tehlikelerine ilişkin seminerler vermeye başlayacaklarını ifade etti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verilerine göre, Eylül ayından bu yana Malta, Mısır ve Libya açıklarında yasa dışı göçmenleri taşıyan teknelerin batması sonucu, aralarında Filistinlilerin de bulunduğu en az 63 kişi öldü, 300 kişiden ise haber alınamadı.

BMMYK'nın basın ofisinden yapılan diğer bir açıklamada da 2014'te, yasa dışı yollardan göç etmek isteyen 2 bin 500 kişinin öldüğü ya da kaybolduğu belirtilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler