YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'de "UNRWA protestosu"
Gazze'de "UNRWA protestosu"
15 Eylül 2015 14:41
Gazze'de, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) "İsrail'in son saldırılarında evleri yıkılan Filistinlilere ödediği kira bedelini durdurma karşılığında "iş fırsatları sunma" kararı protesto edildi.

UNRWA merkez binası önünde düzenlenen gösteride, söz konusu kararın iptalinin talep edildiği dövizler taşındı.

Eylemciler adına konuşma yapan Hasan el-Levali, "UNRWA'dan bu kararından geri adım atmasını, evsiz kalan ailelere düzenli bir şekilde ve karşılık beklemeden kira yardımı yapmasını talep ediyoruz. 100 bin sığınmacının sıkıntısı devam ediyor. Bir an önce evlerimize geri dönmek ve imar çalışmalarının hızlanmasını istiyoruz" dedi.

Levali ayrıca, UNRWA'ya sığınmacıların içinde bulunduğu zor ekonomik ve sosyal durumla daha ciddi bir şekilde ilgilenmesi yönünde çağrıda bulundu.

UNRWA, ay başında "İsrail'in son saldırılarında evleri yıkılan Filistinlilere ödediği kira bedelini durdurma karşılığında kısa süreli iş fırsatları sunma" kararı aldığını açıklamıştı.

İsrail'in 2014 Temmuz'unda başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında Gazze'de 2 binden fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılırken, binlerce bina hasar görmüştü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler